Miłość do wina i wino dla miłości.
Porady
07.02.2013

Miłość do wina i wino dla miłości.

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Święto Zakochanych to też Święto Wszystkich Miłośników Wina, bo któż z nas nie jest zakochany w winie? I kto nie kochał bardziej właśnie dzięki winu?

Powodów dla których kochamy wino jest mnóstwo! Uwielbiamy bogaty smak win, a każdy z nas z pewnością znajdzie mnóstwo innych przyczyn miłości do tego trunku. W piciu wina istotne są okoliczności. Wiele mówi się o winie jako afrodyzjaku, o jego niezwykłych właściwościach pobudzających i poprawiających życie seksualne. I rzeczywiście, wino w niezbyt dużych dawkach rozluźnia i ciało i umysł. Jest doskonałym kompanem romantycznych chwil dla wszystkich, bez względu na wiek.

Wiele źródeł mówi o wykorzystaniu wina jako afrodyzjaku. Już wieki temu specjalnie je preparowano. Babilońskie napoje miłosne składały się najprawdopodobniej głównie z wina. Wytwarzano je z palm daktylowych lub winorośli i z pewnością zawierały niejeden ekstatyczny dodatek. Niestety, dokładne przepisy zaginęły w mrokach historii. W starożytnym Egipcie wino odgrywało kluczową rolę w życiu kultowym i erotycznym. Podczas rytuałów w świątyniach składano je w hołdzie bogom, pili je zakochani w ogrodach miłości, aż zaczynali płonąc z podniecenia i pożądania. Wina wzmacniano mandragorą, lulkiem, i innymi przyprawami. Słynne „wino Kleopatry” wzbogacała silna dawka opium. Tajemnicę orgii dionizyjskich także stanowiło wino. Do świeżo wytłoczonego soku, jeszcze nie sfermentowanego, dodawano wiele ziół. Lista owych dodatków jest bardzo długa: odnóżki oleandra, olej cedrowy, gałązki jałowca, liście bluszczu, cyprysów, wawrzynu, igły sosnowe, tymianek, rozmaryn, piołun, hyzop, mirt, owoce lub korzenie mandragory, wilcza jagoda (prawdopodobnie), ciemiernik, tojad, opium i haszysz. Wielu dawnych kronikarzy opisywało działanie wina jako silnego afrodyzjaku. 

W miłości i seksie szczególnie cenione są właściwości czerwonego wina. Zawarte w nim przeciwutleniacze rozszerzają naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie kluczowych obszarów ciała. Wśród osób obeznanych z tymi właściwościami, wino stało się cenionym środkiem sprzyjającm całonocnemu uprawianiu miłości. Mawia się także, że im dalej na południe położona winnica na półkuli północnej, tym gorętsze właściwości trunku i intensywniejsze doznania.

Białe wina, w szczególności musujące, wzbogacają koloryt zarówno miłosnych uniesień jak i romantycznych chwil. Są gazowane i dzięki bąbelkom szybciej uderzają do głowy. Osoby nastrojone romantycznie powinny sięgnąćpo wina produkowane metodą tradycyjną. Bez wątpienia najlepsze są francuskie szampany, jednak inne francuskie wina musujące typu Creman’t de Alsace, Creman’t de Bourgogne lub hiszpańska CAVA również doskonale się sprawdzą.

Wzmocnione ekstatyczne działanie wina potwierdzają także włoskie badania. Uniwersytet we Florencji na łamach czasopisma Journal of Medicine przedstawił bardzo interesujące wyniki badań, które wskazują, iż czerwone wino rzeczywiście poprawia popęd seksualny kobiet. Powód? Przeciwutleniacze zawarte w winie rozszerzają naczynia krwionośne, które powodują ukrwienie kluczowych obszarów ciała. Naukowcy doszli do takich wniosków badając 789 Włoszek w wieku od 18 do 50 lat. Podzielono je na trzy grupy: te, które piją 1-2 szklanek wina dziennie, te, które piją okazjonalnie i abstynentki. Dalsze badania ich zdrowia i satysfakcji z życia seksualnego potwierdziły, że w najlepszej sytuacji są kobiety regularnie pijące wino.

Źródło: nasze-wina.pl

Wina polecane na walentynkowy wieczór

Sprawdź listę win polecanych na walentynkowy wieczór.

Wina musujące:

Wina czerwone wytrawne:

Wina różowe:


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.