Valle del Rapel
Wiedza o winie
06.02.2013

Valle del Rapel

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Dolina Rapel, usytuowana w południowo-zachodniej części Doliny Centralnej, bliskiej obecności chłodzącego winnice Pacyfiku oraz żyznym i bogatym w wodę glebom zawdzięcza łagodny charakter swoich win, których taniny są miękkie już w młodości a słodycz i kwasowość win nie są względem siebie położone na dwóch oddalonych od siebie biegunach, lecz raczej tuż obok.

Nie oznacza to wcale, że tutejsze trunki są pozbawione chilijskiego, radosnego stylu bogatej owocowości, a tylko jej lepsze zbalansowanie ze schowanym pod nią, orzeźwiającym kręgosłupem. Najważniejszą odmianą, jeszcze bardziej odstającą areałem upraw od pozostałych niż ma to miejsce w innych regionach, jest Cabernet Sauvignon. Dopiero gdzieś w tyle majaczą sylwetki trzech pozostałych, równorzędnych graczy, czyli Merlot, Carmenere i Syrah. Gdzieś za nimi, nieśmiało, swoją obecność zaczyna zaznaczać Malbec. Odmiany białe w Rapel mają całkowicie drugorzędne znaczenie ekonomiczne, co wcale nie zaprzecza ich świetnej często jakości.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?