Valle del Rapel
Wiedza o winie
06.02.2013

Valle del Rapel

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Dolina Rapel, usytuowana w południowo-zachodniej części Doliny Centralnej, bliskiej obecności chłodzącego winnice Pacyfiku oraz żyznym i bogatym w wodę glebom zawdzięcza łagodny charakter swoich win, których taniny są miękkie już w młodości a słodycz i kwasowość win nie są względem siebie położone na dwóch oddalonych od siebie biegunach, lecz raczej tuż obok.

Nie oznacza to wcale, że tutejsze trunki są pozbawione chilijskiego, radosnego stylu bogatej owocowości, a tylko jej lepsze zbalansowanie ze schowanym pod nią, orzeźwiającym kręgosłupem. Najważniejszą odmianą, jeszcze bardziej odstającą areałem upraw od pozostałych niż ma to miejsce w innych regionach, jest Cabernet Sauvignon. Dopiero gdzieś w tyle majaczą sylwetki trzech pozostałych, równorzędnych graczy, czyli Merlot, Carmenere i Syrah. Gdzieś za nimi, nieśmiało, swoją obecność zaczyna zaznaczać Malbec. Odmiany białe w Rapel mają całkowicie drugorzędne znaczenie ekonomiczne, co wcale nie zaprzecza ich świetnej często jakości.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.