Korkociągi - rodzaje
Wiedza o winie
18.01.2010

Korkociągi - rodzaje

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów korkociągów. Niektóre z nich są uniwersalnymi narzędziami pracy sommeliera lub barmana, a niektóre są dedykowane bądź do bardzo wąskiego zakresu zadań, bądź przeznaczone do użycia w warunkach domowych.

Znajdziemy też wariacje korkociągów opartych na tej samej zasadzie działania, lecz odmiennych wyglądem lub użytymi materiałami.

Trybuszon

Trybuszon to korkociąg do wina działający na zasadzie dźwigni, zwany też „przyjacielem kelnera”. Cechuje się zwartą, poręczną budową i wykonaniem z wysokiej jakości materiałów, pozwalających na wielokrotne bezproblemowe użycie. Rozróżniamy dwa rodzaje trybuszonów: jedno- i dwu-stopniowy. W drugim przypadku „łapka”, którą zahaczamy o krawędź szyjki posiada dodatkowe przełamanie, pozwalające bardziej pewnie wyciągnąć korek z butelki nie narażając go na złamanie. Innymi elementami trybuszona są: ostrze do usuwania koszulek z butelek, nacięcie na „łapce”, pozwalające otwierać butelki wina zamknięte kapslem oraz śrubę, często wykonaną z metalu wysokiej jakości i pokrytą warstwą teflonu, by ułatwić jej wkręcanie. Istnieje też wariacja wersji jedno-stopniowej, posiadająca zamiast ostrza tzw. ”foil-cutter”, pozwalający sprawnie obciąć koszulkę na szyjce butelki wina, jednak powyżej końca zgrubienia, przez co jest dedykowany barmanom, którzy często potrzebują szybko otworzyć butelkę i nie są krępowani możliwością poplamienia stołu.

Wąsy

„Wąsy” – korkociąg do wina przeznaczony do wyciągania starych lub uszkodzonych korków. Składa się z rączki i dwóch cienkich, metalowych, często karbowanych „wąsów”, które wsuwa się pomiędzy korek a wewnętrzną stronę szyjki butelki wina.

Motylek

„Motylek” – korkociąg do wina przeznaczony do użycia przede wszystkim w warunkach domowych. Składa się z dwóch dźwigni przymocowanych do „dzwonu”, którego obręcz zakłada się na szyjkę butelki wina, i grubej śruby umieszczonej w jego wnętrzu, którą wkręca się w korek, podnosząc jednocześnie połączone z nią dźwignie. Korkociąg nieporęczny, a ponadto przeważnie przewiercający korek na wylot, jeżeli chcemy uniknąć jego złamania przy wyciąganiu.

W kształcie litery T

Zwykły korkociąg do wina – w kształcie litery „T”, składający się z rączki i śruby. Z powodu trudności i dużej siły używanej do wyciągnięcia korka z butelki za jego pomocą, przeznaczony do użycia w domu. Wkręcamy śrubę w korek i trzymając butelkę wina (nierzadko np. między kolanami), staramy się wyciągnąć korek. Istnieje duże ryzyko przewiercenia korka, złamania go lub ochlapania winem siebie lub stołu.

Winemaster

„Winemaster” – duży korkociąg do wina mocowany zwykle na barze lub będący na jego wyposażeniu. Kombajn służący do szybkiego otwierania butelek wina, posiadający długą śrubę, dużą dźwignię umożliwiającą użycie stosunkowo małej siły przy wyciąganiu korka i chwytak, za pomocą którego wykręcamy korek ze śruby. Nie posiada ostrza ani „foil-cuttera”, które trzeba posiadać osobno na wyposażeniu baru.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?