Wino a rok pochodzenia
Wiedza o winie
18.01.2010

Wino a rok pochodzenia

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nie dla każdego wina podanie lub nie rocznika zbioru na etykiecie jest informacją istotną. Nie znajdziemy go wszakże na większości szampanów. Ba! Jego pojawianie się jest o wiele rzadsze, jako że szampany rocznikowe są wytwarzane w małych ilościach i nie w każdym roku.

A przecież wcale nie oznacza to, że szampan nierocznikowy jest winem złej jakości. Niektórzy twierdzą wręcz przeciwnie, że tylko cuvee wielu win bazowych ma szansę być co roku idealnym odzwierciedleniem klasy winiarza. Jednak podanie rocznika nie zawsze powinniśmy traktować jako istotną informację, z co najmniej dwóch względów.

Dla jakich win ważny jest rok pochodzenia?

Po pierwsze tanie wina, nawet uznanych producentów, są w większości produktami nastawionymi na powtarzalność smaku oraz jakości, a ich ostateczny kształt jest mocno „dopracowywany” w winiarni poprzez różne zabiegi, jak zmiana relacji gron w cuvee, temperatura fermentacji etc.

Po drugie, w niektórych regionach świata winiarze mają ułatwioną pracę dzięki hojności natury, która praktycznie rok w rok zapewnia winogronom dostateczny dopływ słońca, a dzięki systemowi nawadniającemu także wody. A i sami winiarze nie ukrywają, że zależy im na poczuciu bezpieczeństwa konsumenta sięgającego po ich wyroby. Oczywiście można w uproszczeniu napisać, że chodzi tu przede wszystkim o winiarzy z najgorętszych regionów obu Ameryk i Australii, jednak śmiało można do nich dodać niektóre regiony europejskie, nie wyłączając południowych Włoch czy Hiszpanii.

Pamiętać jednak należy, że jeśli chodzi o tanie wina, to ich powtarzalność nie jest ich wadą, wręcz przeciwnie, raczej zaletą. Znakomita większość win droższych, tworzonych z gron najwyższej jakości, zdolnych dojrzewać i zmieniać się kilka lub więcej, niezależnie od miejsca pochodzenia będą różnić się w każdym roczniku, oddając jego charakter.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.