Wino a rok pochodzenia
Wiedza o winie
18.01.2010

Wino a rok pochodzenia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nie dla każdego wina podanie lub nie rocznika zbioru na etykiecie jest informacją istotną. Nie znajdziemy go wszakże na większości szampanów. Ba! Jego pojawianie się jest o wiele rzadsze, jako że szampany rocznikowe są wytwarzane w małych ilościach i nie w każdym roku.

A przecież wcale nie oznacza to, że szampan nierocznikowy jest winem złej jakości. Niektórzy twierdzą wręcz przeciwnie, że tylko cuvee wielu win bazowych ma szansę być co roku idealnym odzwierciedleniem klasy winiarza. Jednak podanie rocznika nie zawsze powinniśmy traktować jako istotną informację, z co najmniej dwóch względów.

Dla jakich win ważny jest rok pochodzenia?

Po pierwsze tanie wina, nawet uznanych producentów, są w większości produktami nastawionymi na powtarzalność smaku oraz jakości, a ich ostateczny kształt jest mocno „dopracowywany” w winiarni poprzez różne zabiegi, jak zmiana relacji gron w cuvee, temperatura fermentacji etc.

Po drugie, w niektórych regionach świata winiarze mają ułatwioną pracę dzięki hojności natury, która praktycznie rok w rok zapewnia winogronom dostateczny dopływ słońca, a dzięki systemowi nawadniającemu także wody. A i sami winiarze nie ukrywają, że zależy im na poczuciu bezpieczeństwa konsumenta sięgającego po ich wyroby. Oczywiście można w uproszczeniu napisać, że chodzi tu przede wszystkim o winiarzy z najgorętszych regionów obu Ameryk i Australii, jednak śmiało można do nich dodać niektóre regiony europejskie, nie wyłączając południowych Włoch czy Hiszpanii.

Pamiętać jednak należy, że jeśli chodzi o tanie wina, to ich powtarzalność nie jest ich wadą, wręcz przeciwnie, raczej zaletą. Znakomita większość win droższych, tworzonych z gron najwyższej jakości, zdolnych dojrzewać i zmieniać się kilka lub więcej, niezależnie od miejsca pochodzenia będą różnić się w każdym roczniku, oddając jego charakter.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?