rating 8/10

Jak wiecie Rok Australii trwa w najlepsze. Od września pozwalamy urzekać się różnorodnym i intrygującym winom, które co i rusz spotkać można na portalu. Pozwalamy tym samym, by urzekał nas nastrój całego kraju kangurów.

Drodzy, zakończyliśmy naszą sesję celująco! Dziękujemy wszystkim tym, którzy wzięli udział w Konkursie, Tych - którzy się niezdecydowali spróbować gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w następnych konkursach, bo warto! Prawda?!

Australijska sesja z Winezja.pl - Tydzień IV

Na zakończenie naszego konkursu – zadanie specjalnie apetyczne! Rozesłaliśmy do uczestników już 13 egzemplarzy najwyżej ocenianego kompendium wiedzy na temat win australijskich, pt. „Encyklopedia wina australijskiego” autorstwa Jamesa Halliday’a. 

Niniejszym otwieramy Tydzień Kucharza, bo degustowanie i smaki to to, co nasi goście lubią najbardziej. Na czym polega zadanie zamykające cykl? Otóż do słynnej, tradycyjnej potrawy australijskiej, a mianowicie tosta z Vegemite należy dobrać wino. Częstym obyczajem w australijskich restauracjach jest tzw. BYO – tzn. bring your own – przynieś swój własny alkohol. A wręcz nałogiem jest zajadanie się pastą Vegemite. Mało kto w Europie zna i lubi ten smak, jest niezwykle słony a przy tym tłusty, przypomina nieco kostkę rosołową (szczegóły można znaleźć w sieci). Jeśli chcemy być dobrymi winiarzami – również do smaków tylko wyobrażonych, a przy tym specyficznych – musimy być w stanie zaproponować wino.

Rozwiązaniem zadania będzie nadesłana na adres [email protected] lub wklejona na tablicę na Facebook’u rekomendacja konkretnego wina do tosta z Vegemite, wraz z uzasadnieniem. W tym zadaniu posiłkować się należy narzędziami dopasowania wina do potrawy. Tu nie ma złych odpowiedzi! Ocena smaku i zapachu zawsze jest Wasza własna! Na rozwiązania czekamy do poniedziałku 27 lutego, do końca dnia.

Australijska sesja z Winezja.pl - tydzień III

Już dziś nowe zadanie konkursowe! Nasze grono laureatów się powiększa – kolejne pięć osób będzie mogło zanurzyć się w lekturze dzieła wspaniałego znawcy win…a tacy wiedzą jak pisać, by zainteresować czytelnika w długi, mroźny wieczór!

Po australijskich wilkach i strzałach w ciemności nadszedł czas na łagodniejszy tydzień – Tydzień Artysty. A Artyście, wiadomo, ram narzucać nie należy. Toteż tym razem proponujemy dość dowolną twórczość słowno-liryczną: ściślej wierszyk (biały, czerwony… yyy rymowany ;) ), którego wątki w jaki bądź sposób oplotą się wokół wina i/lub Australii i/lub Święta Zakochanych.

Na Wasze poemaciki (dowolnej długości) poczekamy co najmniej do niedzieli. Nagrodzimy najciekawsze, też budzące kontrowersje, a i najpiękniejsze Wasze dzieła! Przesyłajcie je na adres [email protected]i/lub zamieszczajcie na naszej tablicy na Facebooku. W tym tygodniu już NIE MOŻEMY SIĘ DOCZEKAĆ Waszych odpowiedzi :)

Pytanie 2 - Tydzień Geografia Australii

Wymień winiarskie regiony Australii i napisz, który z nich wziął początek swojej historii w 1842 roku, kiedy to przybyli do niego uchodzący przed represjami zaborcy imigranci ze Śląska. Odpowiedź prześlij na adres [email protected] bądź umieść na naszej tablicy na Facebooku (http://www.facebook.com/winezja). Kto pierwszy ten lepszy, nagrody czekają!

Australijska sesja z Winezja - Tydzień II

Pierwsi zwycięzcy wyłonieni – w Tygodniu Botanika rozdaliśmy 5 albumów. Dziś otwieramy Tydzień Geografa, a zatem zapoznajemy się z regionami Australii – zwracając uwagę na ich klimat, gleby i inne cechy. Czy wiedzieliście na przykład, że uprawa kapryśnego Pinot Noir początkowo w tym kraju wypadła KATASTROFALNIE? Wybierano zbyt ciepłe miejsca. Teraz już wiadomo, że szczep lubi diabelską Tasmanię – i tam daje naprawdę dobre wino.

Pytanie 1 – Tydzień Botanika Australii

Podaj nazwy szczepów, z których produkowane jest wino Lindemans Padthway Reserve. Kto pierwszy ten lepszy! Odpowiedź prześlij na adres [email protected]bądź umieść na naszej tablicy na Facebooku (http://www.facebook.com/winezja).

JEŚLI NIE ZDĄŻYŁAŚ/EŚ ODPOWIEDZIEĆ NAJSZYBCIEJ – nic straconego! Odpowiedzi uzupełnione o najciekawsze szczegóły i uwagi dotyczące producenta tegoż wina, bądź na temat samego szczepu LUB o własną, rzetelną opinię na temat Lindemans Padthway Reserve również zostaną wyróżnione prezentem!

Australijska sesja z Winezja.pl - Tydzień 1

Rozpoczęły się nasze cztery tygodnie intensywnego eksplorowania Australii – od jej botaniki, przez geografię aż po sztukę – w rozumieniu artyzmu w ogóle, ale też obowiązkowo w rozumieniu artyzmu kulinarnego. 

Od 1 lutego koncentrujemy się na botanice, a ściślej na – a czymże innym? - szczepach winorośli występujących w Australii. Aby przygotować się do udzielenia prawidłowej odpowiedzi w naszym konkursie, należy trochę poszperać po portalu – i nie tylko. Przede wszystkim zerknijcie na wina z tego kraju (poprzez wpisanie w wyszukiwarce albo też kliknięcie w odpowiednią kategorię) . Z jakich mieszanek są one przygotowywane? Z których najczęściej czerwone, a z których białe wina? Ponadto warto sprawdzić w zakładce „Poznaj winiarza” jakich australijskich mistrzów tej sztuki przedstawiamy i jakimi sadzonkami się oni opiekowali?

W piątek 3 lutego, o godzinie 13:00 w tej Aktualności oraz na naszej Tablicy na Facebooku (http://www.facebook.com/winezja) zamieścimy pierwsze pytanie konkursowe. Osoby, które najszybciej prześlą poprawne odpowiedzi na adres [email protected] bądź odpowiedzą na tablicy na Facebooku otrzymają nagrodę (opisaną poniżej).

W każdym tygodniu (pod banderą innego tematu i nowych pytań)wygrywać będą najszybsi i najlepsi, wszyscy ci studenci, którzy rzetelnie przyłożą się do sesji. Nagrodami są nie piątki w indeksie, lecz wspaniale wydane egzemplarze najwyżej ocenianego kompendium wiedzy na temat win australijskich, pt. „Encyklopedia wina australijskiego” autorstwa Jamesa Halliday’a. Książka zawiera ponad 800 haseł przedstawiających winiarzy, winnice, klimat i wyzwania, z którymi mierzą się regiony winiarskie Australii.

Praca odkrywcy to jednak przy wszystkich jej zaletach ciężki kawałek chleba – zupełnie jak praca pełnego zapału studenta…  Dlatego wzorem dzielnych żaków urządzimy sobie mobilizującą Australijską sesję. Będą to cztery tygodnie (począwszy od 1 lutego) intensywnego eksplorowania Australii – od jej botaniki, przez geografię, aż po sztukę – w rozumieniu artyzmu w ogóle, ale też obowiązkowo w rozumieniu artyzmu kulinarnego. W każdym tygodniu będziemy zachęcać naszych gości na portalu i na Facebook’u do szybkiego poznawania nowych tematów – po czym o wyznaczonej porze przedstawiać będziemy pytania konkursowe. W każdym tygodniu wygrywać będą najszybsi i najlepsi, wszyscy ci studenci, którzy rzetelnie przyłożą się do sesji. Nagrodami będą nie piątki w indeksie, lecz wspaniale wydane egzemplarze najwyżej ocenianego kompendium wiedzy na temat win australijskich, pt. „Encyklopedia wina australijskiego” autorstwa Jamesa Halliday’a. Książka zawiera ponad 800 haseł przedstawiających winiarzy, winnice, klimat i wyzwania, z którymi mierzą się regiony winiarskie Australii.  Już 1 lutego powiadomimy Was, czego dotyczyć będzie pierwsze zadanie winiarskiego studenta Australii.  Natomiast pierwsze pytanie konkursowe opublikujemy na portalu Winezja.pl, pod zaktualizowaną treścią niniejszej aktualności, oraz na naszym fanpage’u na Facebooku (http://www.facebook.com/winezja) – już w najbliższy piątek o godz. 13:00.