Jak smakuje gin?
Porady
14.07.2022

Jak smakuje gin?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Szukasz butelki dobrego alkoholu mocnego i zastanawiasz się czy warto sięgnąć po gin? Podpowiadamy jak smakuje gin i czym kierować się przy wyborze.

Gin to popularny na całym świecie alkohol – szczególnie w Wielkiej Brytanii. Ceniony i lubiany za swój wykwintny i ekskluzywny smak. Wielu z nas zastanawia się jak smakuje gin i czy warto go spróbować – tym bardziej, że jest popularnym dodatkiem wielu letnich drinków.

Jak smakuje gin?

Gin to klarowny, destylowany spirytus z dominującymi aromatami jałowca, kwiatów oraz świeżych ziół i suszonych owoców. Często ma mocny cytrusowy zapach i sosnowy smak, któremu towarzyszy lekka goryczka. Sosnowy smak ginu pochodzi z jagód jałowca, natomiast kwaśny smak ginu wynika z dodatku ziół i skórek limonki. Często stosuje się również liście cynamonu i kardamonu. Jak widzisz wiele się dzieje w butelce ginu.  

Który gin wybrać?

Skoro już wiesz, jak smakuje gin, to musisz jeszcze wiedzieć, że jego smak i aromat może się różnić w zależności od marki, rodzaju i stylu. Wyróżnić możemy:

  • Gin London Dry – tradycyjny gin, zwykle lekki, bardzo wytrawny i aromatyczny, z wyraźną nutą jałowca.
  • Gin Plymouth ma lżejszy, cytrusowy styl.
  • Old Tom jest słodszą wersją, która zawiera syrop lub lukrecję.
  • New Western Dry gin wyróżnia się mniej dominującym smakiem jałowca.

Jeżeli smak ginu nie jest Ci obcy i lubisz jego wytrawny charakter pełen ziół i owoców lukrecji sięgaj po gin w stylu London Dry lub Plymouth. Słodsze i delikatniejsze trunki z mniej intensywnym aromatem to wersja Old Tom i New Wester Dry gin.

Jak pić gin?

Gin oczywiście można pić solo. Najlepiej serwować w kieliszkach do degustacji mających kształt tulipana. Węższy obwód u góry gromadzi alkohol na mniejszej przestrzeni, dzięki czemu koncentruje smak i wzmacnia aromat. Pijemy powoli i unikajmy dodatków, które mogą osłabiać naturalny smak ginu.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ginem mocny smak alkoholu i intensywny aromat ziół może przeszkadzać. Dlatego polecamy słynne, klasyczne połączenie G&T, czyli mieszanka ginu i wody z tonikiem. Gin jest również głównym alkoholem mocnym wśród klasycznych drinków, takich jak: Gin Martini, Negroni i French 75.

Przepis na gin z tonikiem

Poniżej przedstawiam przepis na gin z tonikiem. Zrób i sprawdź jak smakuje gin w towarzystwie limonki, mięty i oczywiście toniku.

Składniki:

  • 40 ml ginu
  • 120 ml toniku
  • 2 kawałki limonki
  • listki mięty
  • lód

Do wysokiej szklanki włóż kostki lodu, a następnie plasterek lub kawałek limonki. Dolej gin, tonik i dodaj listki mięty. Standardowe połączenie ginu z tonikiem to proporcje 1:3, jednak ilość alkoholu możesz dodać zgodnie ze swoim upodobaniem – aby gin z tonikiem smakował właśnie tak jak lubisz :)


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.