Jak otwierać wino?
Porady
14.07.2022

Jak otwierać wino?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Jesteś na imprezie i musisz otworzyć butelkę wina? Pokój pełen oczu wydaje się wpatrywać w Ciebie czekając na kieliszek dobrego wina, a Ty nie wiesz co robić? Bez wstydu – wszyscy tak zaczynaliśmy. Dzisiaj podpowiemy jak otwierać wino, aby cały proces przeszedł sprawnie i efektywnie.

Otwieracz do wina może wydawać się trudny w użyciu. Podpowiadamy jakie rodzaje otwieraczy są dostępne na rynku i jak otwierać wino za ich pomocą. Ty zdecyduj, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Jak otwierać wino prostym korkociągiem ręcznym?

Korkociąg ręczny wyglądem przypomina literę T. Ma uchwyt (często drewniany) oraz spiralny korkociąg, który wkręca się w korek. O ile wkręcenie korkociągu jest dość łatwe, o tyle wyjęcie korka z butelki za jego pomocą wymaga sporej siły. W każdym razie wierzymy w Ciebie :)

Jak otwierać wino korkociągiem kelnerskim?

Korkociąg kelnerski składa się z trzech elementów: przecinaka do folii, spiralnego korkociągu oraz metalowej dźwigni. Przecinak wygląda jak mały nóż i służy do usuwania folii z szyjki butelki. Należy oprzeć nóż o folię i lekko naciśnięć, aby ją przebić. Dalej obracaj butelkę okrężnym ruchem, aby przecinak przesuwał się wokół szyjki butelki. Usuń górę folii. Dalej włóż „robaka” (inaczej spiralny korkociąg) w środek korka i przekręcaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż spirala zostanie całkowicie włożona do korka. Oprzyj krótsze wycięcie dźwigni na krawędzi butelki wina, a następnie pociągnij za uchwyt. W razie potrzeby przełącz na dłuższe wycięcie i kontynuuj, aż korek zostanie całkowicie usunięty. Powodzenia!

Jak otwierać wino korkociągiem dźwigniowym?

Korkociąg dźwigniowy ma dwie dźwignie, które unoszą się w górę podczas wkręcania korkociągu. W pierwszej kolejności wkręć korkociąg w korek przekręcając górny uchwyt. Gdy korkociąg jest zabezpieczony wewnątrz korka, użyj obu rąk, aby nacisnąć dźwignie (skrzydła) otwieracza w dół. Gdy dźwignie będą opadać, korek zacznie się podnosić. Jeśli nie wyjdzie całkowicie, wkręć korkociąg głębiej i ponownie dociśnij dźwignie. Jedną ręką chwyć otwieracz, a drugą butelkę i delikatnie wyjmij resztę korka.

Jak otwierać wino korkociągiem automatycznym?

Korkociąg automatyczny to inaczej korkociąg elektryczny. Jest najdroższą opcją jednak otwieranie wina za jego pomocą jest najłatwiejsze i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Zacznij oczywiście od usunięcia folii. Dalej umieść pionowo korkociąg na szyjce butelki i włącz przycisk. Korkociąg automatycznie włoży spiralę i wyjmie korek.

Jak otwierać wino bez korkociągu?

Bywa i tak, że butelka dobrego wina jest w zasięgu ręki, ale nie mamy czym otworzyć butelki. Jak otwierać wino w takim wypadku? Poniżej trzy szybkie wskazówki.

  1. Wepchnięcie korka do środka butelki – jest to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda. Za pomocą palca albo wytrzymałego przedmiotu próbujemy wcisnąć korek do środka butelki.
  2. Nożyczki albo nóż – wbijamy ostrą końcówkę w korek, tak głęboko jak tylko można, a następnie ciągniemy do siebie próbując wyciągnąć korek z butelki.
  3. Gwoździe lub kołki – wkręcamy kołek w środek korka, a następnie obcęgami lub kombinerkami ciągniemy w górę.

Jak widzisz sposobów na otwieranie butelki wina jest sporo – zarówno te tradycyjne z użyciem korkociągu, jak również niekonwencjonalne, ale równie skuteczne. Poćwicz, a na pewno dojdziesz do perfekcji :)

Zakrętka na ratunek

Gdy jednak nie mamy korkociągu i nie mamy możliwości poradzić sobie także bez niego - z pomocą przychodza wina zamknięte na zakrętkę. Wystarczy tutaj sięgnąć po jeden z wybornych klasyków, np. Nos Racines Sauvignon Blanc czy Woodhaven Zinfandel i cieszyć się smakiem wina zawsze i wszędzie!


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.