Czym różni się Prosecco od Szampana?
Wiedza o winie
18.07.2022

Czym różni się Prosecco od Szampana?

Agata Kaniewska
Agata Kaniewska

8/10

Czym różni się Prosecco od Szampana? Gdzie są produkowane, z jakich szczepów i na czym polegają różnice, a na czym podobieństwa pomiędzy tymi winami?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż zarówno każde Prosecco jak i Szampan to wina musujące, ale nie każde wino musujące można określić Prosecco bądź Szampanem. W obu przypadkach mamy do czynienia z delikatnie musującym winem, które jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Oba te wina będą doskonałe jako aperitif oraz z połączeniu z owocami morza czy różnego rodzaju sałatkami. Cechą wspólną podanych win musujących jest również stopień wytrawności win. Na etykietach butelek zarówno szampana jak i Prosecco, możemy zauważyć nawet siedem stopni wytrawności tegoż wina musującego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jeśli na etykiecie widnieje informacja „Extra Dry”. Wiele osób błędnie ocenia, iż będzie to mocno wytrawne Prosecco bądź wytrawny szampan - nic bardziej mylnego. Najwyższą skalę wytrawności oznacza się dopiskiem „Brut”.

Na tym możemy zakończyć wyliczanie podobieństw i przejść do różnic pomiędzy Prosecco, a Szampanem. Najważniejszą różnicą pomiędzy wymienionymi winami musującymi jest region w jakim dane wino jest produkowane. Szampan jest lekko musującym, białym bądź różowym winem produkowanym tylko i wyłącznie we francuskiej Szampanii, natomiast Prosecco to białe bądź różowe wino musujące wywodzące się z włoskiego regionu Veneto. Drugą różnicą jest szczep z jakiego powstaje dane wino. W przypadku Prosecco są to winogrona szczepu Glera, natomiast Szampan wytwarzany jest na bazie takich szczepów jak Chardonnay, Pinot Noir oraz Pinot Meunier. Istotną również różnicą pomiędzy włoskim Prosecco, a francuskim Szampanem jest metoda produkcji. Prosecco to delikatne wino powstałe metodą Charmata z kolei szampan wytwarzany jest metodą szampańską, inaczej metodą tradycyjną.

Podsumowując, określając każde wino musujące Prosecco czy Szampanem, robimy błąd. Faktem jest, iż zarówno Prosecco jak i Szampan to wina musujące, jednak metody ich wytwarzania, miejsce ich produkcji czy skład są ściśle określone i jednocześnie różnią się od siebie na tyle, aby każde z tych wyjątkowych musujących win było indywidualnością, sprawdzającą się w zupełnie innych okolicznościach. Przykładem niezwykle popularnego Szampana są wina pochodzące z domu Moet & Chandon.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?