Czym różni się Prosecco od Szampana?
Wiedza o winie
18.07.2022

Czym różni się Prosecco od Szampana?

Autor posta Agata Kaniewska
Agata Kaniewska

8/10

Czym różni się Prosecco od Szampana? Gdzie są produkowane, z jakich szczepów i na czym polegają różnice, a na czym podobieństwa pomiędzy tymi winami?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż zarówno każde Prosecco jak i Szampan to wina musujące, ale nie każde wino musujące można określić Prosecco bądź Szampanem. W obu przypadkach mamy do czynienia z delikatnie musującym winem, które jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Oba te wina będą doskonałe jako aperitif oraz z połączeniu z owocami morza czy różnego rodzaju sałatkami. Cechą wspólną podanych win musujących jest również stopień wytrawności win. Na etykietach butelek zarówno szampana jak i Prosecco, możemy zauważyć nawet siedem stopni wytrawności tegoż wina musującego. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jeśli na etykiecie widnieje informacja „Extra Dry”. Wiele osób błędnie ocenia, iż będzie to mocno wytrawne Prosecco bądź wytrawny szampan - nic bardziej mylnego. Najwyższą skalę wytrawności oznacza się dopiskiem „Brut”.

Na tym możemy zakończyć wyliczanie podobieństw i przejść do różnic pomiędzy Prosecco, a Szampanem. Najważniejszą różnicą pomiędzy wymienionymi winami musującymi jest region w jakim dane wino jest produkowane. Szampan jest lekko musującym, białym bądź różowym winem produkowanym tylko i wyłącznie we francuskiej Szampanii, natomiast Prosecco to białe bądź różowe wino musujące wywodzące się z włoskiego regionu Veneto. Drugą różnicą jest szczep z jakiego powstaje dane wino. W przypadku Prosecco są to winogrona szczepu Glera, natomiast Szampan wytwarzany jest na bazie takich szczepów jak Chardonnay, Pinot Noir oraz Pinot Meunier. Istotną również różnicą pomiędzy włoskim Prosecco, a francuskim Szampanem jest metoda produkcji. Prosecco to delikatne wino powstałe metodą Charmata z kolei szampan wytwarzany jest metodą szampańską, inaczej metodą tradycyjną.

Podsumowując, określając każde wino musujące Prosecco czy Szampanem, robimy błąd. Faktem jest, iż zarówno Prosecco jak i Szampan to wina musujące, jednak metody ich wytwarzania, miejsce ich produkcji czy skład są ściśle określone i jednocześnie różnią się od siebie na tyle, aby każde z tych wyjątkowych musujących win było indywidualnością, sprawdzającą się w zupełnie innych okolicznościach. Przykładem niezwykle popularnego Szampana są wina pochodzące z domu Moet & Chandon.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.