Graham’s – niekwestionowany król win Porto
Wiedza o winie
19.10.2015

Graham’s – niekwestionowany król win Porto

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Czy wiesz, że największym nabywcą Porto jest… Francja! Wskazuje to na doskonałość tych win. Francja, która jest znana z najlepszych, najwyższej jakości win docenia te same cechy w portugalskich, słodkich porto - winach wzmacnianych. Sprawdź, co przyczynia się do ich wyjątkowości.

Portugalia. Niewielki kraj położony na południu Europy z bezpośrednim dostępem do Oceanu. Państwo z niewielką rozciągłością równoleżnikową, w którym ciągnie się na ponad 100 km region Douro, słynący ze znakomitych win. Otaczające go góry gwarantują doskonałe warunki klimatyczne dla upraw, zatrzymując oceaniczne masy powietrza po stronie dowietrznej masywów. Tam też właśnie zlokalizowana jest winnica W&J Graham’s.

Graham’s – wielkie początki win Porto

W&J Graham’s to historia dwóch rodzin – Graham’s i Symington - która prawie 200 lat utrzymuje pozycję lidera najlepszych win Porto, pokazuje swoją pasję i zaangażowanie każdego dnia. W 1820 roku dwóch braci, William i John Graham, zdecydowało się na założenie spółki, a już w 1890 ich firma Graham’s była jedną z czołowych w regionie Douro, przejmując także dowodzenie nad słynną posiadłością Quinta dos Malvedos – ikoną dzisiejszego Porto.

Jak to się stało, że Anglicy są specjalistami w produkcji Porto – wina z doskonałego, portugalskiego regionu? Wielka Brytania nie produkowała win i nabywała je z innych krajów. Ich największym dostawcą była Francja – do czasu rozpoczęcia wojny pomiędzy tymi dwoma krajami. Wtedy to Francja podniosła podatki na wina i Anglia przestała je nabywać u swojego ówczesnego wroga. Jedynym rozwiązaniem pozostało pozyskiwanie win od swoich sojuszników – dla Anglii była to właśnie Portugalia. Tak właśnie rodzina Graham’s trafiła do Douro i rozpoczęła winną podróż.

Rok 1970 to czas, w którym rodzina Symingtonów przejmuje pieczę nad winiarniami należącymi dotychczas do Graham’s. Korzenie familii Symingtonów sięgają siedemnastego wieku na terenie Portugalii – dokładnie roku 1652, kiedy to zaczęli się oni specjalizować się w produkcji wina Porto. Obecnie nie ma żadnej innej rodziny, która posiadałaby tak długi, nieskazitelny rodowód w jego produkcji, sięgający ponad 300 lat i 13 pokoleń.

Dzisiejsze czasy to pięciu członków rodziny aktywnie zaangażowanych w zarządzanie oraz prowadzenie znakomitego, rodzinnego biznesu opierającego się na 5 winnicach: Quinta dos Malvedos, Quinta do Tua, Quinta da Vila Velha, Quinta do Vale de Malhadas oraz Quinta das Lages z których powstają najlepsze Porto. Wino najlepszej jakości zawdzięczamy rodzinnym decyzjom o tym, kiedy zebrać winogrona, jak przeprowadzać proces winifikacji, jaką ocenę wydać leżakującemu w beczkach Porto. Znajomość regionu, metod upraw, produkcji oraz kupażu win i szczepów umożliwia Symingtonom prowadzenie winiarni położonych najwyżej w górach, rozciągających się na obszarze 44 tys. hektarów. Nigdzie indziej nie ma tak stromych zboczy, jak tam, gdzie Graham’s sadzi winogrona. Douro to region szalenie trudny i wymagający w uprawie, ale dzięki endemicznym szczepom oraz ręcznie zbieranym winogronom – dający doskonałe wina. Charakteryzuje się jedną z najniższych wydajności na świecie - 4300 kg/ha (dla porównania: wydajność w Nowym Świecie wynosi około 12 600 kg/ha), mimo to przyciąga producentów.

Kiedy rozpoczyna się czas zbiorów, pracownicy wychodzą na pola i między godziną 7 a 17 ręcznie zbierają dojrzałe winogrona do ogromnych baniaków. Po 17 ruszają na kolację, by następnie, przez 4 godziny bez przerwy, wspólnie ugniatać stopami zebrane winogrona, niekiedy nawet tańcząc. Wykorzystywanie ludzkich sił do ugniatania winogron jest kluczowe dla wysokiego poziomu słodkości – ludzkie stopy nie są w stanie rozgnieść pestek wewnątrz owoców, które w smaku są niezwykle gorzkie.

Graham’s – charakterystyka wina Porto

Warto wiedzieć, że porto klasyfikujemy na Classic oraz Single Vintage. Pierwsze to porto, które powstało z kupażu winogron wszystkich pięciu winnic. O jego zabutelkowaniu decyduje jeden członek rodziny po degustacji wina bezpośrednio z beczki. W ciągu dekady powstają jedynie 3 takie wina, które są niemal dwa razy droższe od Single Vintage.

Odmienną klasyfikacją jest podział na wino Porto RUBY oraz TAWNY. Nazwy te odnoszą się do barwy, która jest wynikiem odmiennej winifikacji. Tawny Port są zdecydowanie jaśniejsze, bursztynowe, ze złotymi akcentami. Z kolei Ruby Port dojrzewa w ogromnych beczkach o pojemności 145 tysięcy litrów. Jeśli jakość pozwala i zapada taka decyzja – po kilku miesiącach sprawdzane są walory smakowe i aromatyczne i część ruby zostaje przelana do mniejszych, 450 litrowych beczek i tam dalej dojrzewa. Tak powstaje tawny port.

Wino Porto Ruby

Graham’s Fine Ruby Port to klasyczne, młode porto. Prezentuje dużą świeżość, mocno owocowe nuty oraz piękną, rubinową barwę. Leżakuje w beczkach 2-3 lata. Ze względu na czas dojrzewania w wielkich beczkach rozróżniamy także RESERVE – 3-4 lata, oraz LBV (late bottled vintage) – leżakuje 4-6 lata. Graham’s LBV Port to Porto (2009), które zmienia się z roku na rok i to od rocznika zależy smak i aromat wina. Leżakuje 5 lat w ogromnych beczkach i następnie jest butelkowane. Rocznik 2009 oznacza, że wino zostało zabeczkowane w 2009 roku i po 5 latach (2014 rok) zostało zabutelkowane oraz oddane już do sprzedaży, do degustacji. Zamknięte jest naturalnym korkiem z plastikową główką.

Dlaczego niektóre porto mają jedynie naturalny korek, zaś inne połączony z plastikową, górną częścią? Wina, które od razu po zabutelkowaniu oddawane są do sprzedaży zamykane są korkiem z elementami plastikowymi. Natomiast wina, które mają jeszcze dojrzewać i leżakować po zamknięciu w butelce zamyka się w 100% naturalnym korkiem.

Graham’s Mavedos Vintage Port 

Wina vintage dojrzewają w wielkich beczkach przez 2 lata i następnie przez kolejne w butelce (zamknięte naturalnym korkiem). I tak rocznik 2001 butelkowany jest w 2003 roku i następnie jeszcze 10 lat czeka się na degustację. Mimo tak długiego czasu, wino jest ciągle młode, słodkie, pełne owoców, jedwabne i łagodne. Malvedos ma potencjał do starzenia – rocznik 2001 spokojnie może dojrzewać do 2065 roku. Powolnemu starzeniu sprzyja całkowicie czarna butelka. Jest to wino najwyższej jakości i o doskonałym poziomie słodyczy. Co najważniejsze – wcale nie jest dosładzane!

Wino Porto Tawny

Po zatwierdzeniu jakości, ruby port trafia to mniejszych beczek i tam leżakuje dalej, stając się tawny. Beczki są specjalnie tworzone na potrzeby Graham’s – nigdzie indziej nie ma takich pojemności, a do ich produkcji wykorzystuje się nawet drewno z Polski. W przypadku Porto nie używa się nowych beczek – co najmniej 10 lat musi służyć dojrzewaniu zwykłego wina, a ich wiek potrafi dojść nawet do 80 lat. Wówczas takie beczki, zwykle jako drogi towar, trafiają na rynek, najczęściej szkocki i wykorzystywane są do produkcji whisky. Tawny jest zdecydowanie słodsze w smaku i bardziej skoncentrowane ze względu na wyparowanie wody.

Graham’s 10 YO Tawny Port – 10 lat nie oznacza, że wykorzystuje się tutaj leżakujące 10 lat wina; po dokładnych degustacjach wybiera się kilka beczek, z których blend ma największy potencjał do stania się wyjątkowym Porto. Beczki te zawierają wino z różnych lat – ważne jest, aby średnia wieku tych win wyniosła 10 lat. Graham’s 20 YO Tawny Port charakteryzuje się jeszcze większą koncentracją cukrów – w nosie wyczuwalne są przede wszystkim orzechy, miód, kandyzowane owoce. Idealnie pasuje do crème brulee. Warto je także delikatnie schłodzić.

Graham’s 30 YO Tawny Port o pojemnościach 4,5 litra początkowo produkowano jako prezent dla królowej, jednak z czasem tę pojemność zaczęto wykorzystywać w gastronomii – kelner, nalewając wino gościom, niezwłocznie był wołany do kolejnych stolików. Butelka o takiej pojemności starczała na wiele zamówień!

Kiedy należy spożyć?

Ważne jest, aby pamiętać o różnym czasie przechowywania Graham’s Porto. Late Bottled Vintage może spokojnie czekać 2-3 tygodnie na wykończenie butelki. Malvedos Vintage Port po otwarciu zachowuje się jak czerwone wino, dlatego aby cieszyć się doskonałością aromatów i smaków zalecane jest spożycie w ciągu 2-3 dni. Dla Tawny Port oksydacja jest wręcz czymś pożądanym, dlatego też te wina po otwarciu możemy spożywać jeszcze do 3 miesięcy.

Graham’s – doskonałość w czynniku ludzkim

Graham’s jak nikt inny pokazuje, jak wiele zależy od czynnika ludzkiego, czy wino będzie doskonałe, nagradzane, pożądane. Decyzje o przeznaczeniu ruby na tawny, decyzje o wyborze classic vintage w każdym dziesięcioleciu, decyzje o wyborze roczników, aby powstało doskonałe tawny port. Ręczne zbiory winogron, liczne degustacje i oceny. To i wielowiekowa tradycja oraz zdobyta wiedza powoduje, że każde wino Porto jest doskonałe oraz pyszne. O dojrzałości oraz pasji producenta świadczy także fakt, że nie dopuszcza on do butelkowania win, które nie spełniają jego kryteriów jakości.

Jeśli Porto – to zatem Graham’s, szczególnie w zbliżające się jesienne i zimowe dni. Doskonale sprawdzi się także jako prezent - krótka opowieść o historii firmy przy wręczaniu podarunku uczyni go jeszcze bardziej wartościowym.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.