rating 8/10

Prosecco, czyli najsłynniejsze wino musujące Włoch, jak również jedno z najsłynniejszych musujących win na świecie. To co je wyróżnia to swoista lekkość, uniwersalność i przystępna cena. 

Prosecco, czyli najsłynniejsze wino musujące Włoch, jak również jedno z najsłynniejszych musujących win na świecie. To co je wyróżnia to swoista lekkość, uniwersalność i przystępna cena.  Idealne na gorące wieczory, wyborne do lekkich dań, doskonałe na spotkania z przyjaciółmi. Najprościej mówiąc, prosecco jest po prostu smaczne i uprzyjemniające życie. W jaki sposób powstaje? Jakie rodzaje i style możemy napotkać? Z jakimi posiłkami je łączyć i w jakich drinkach wykorzystywać? Zacznijmy od początku.

Produkcja

Domem prosecco są regiony położone na północy Włoch, rozpostarte na terenie Wenecji Euganejskiej oraz Friuli-Wenecji Julijskiej.  Szczepem będącym kręgosłupem tych win jest glera, choć do roku 2009 znany był pod nazwą obecnej apelacji wina, czyli… prosecco.

Proces produkcji przebiega metodą Charmata, według której druga fermentacja odbywa się w zamkniętych kadziach. Bazowe wino we współpracy z drożdżami i cukrem wytwarzają alkohol i dwutlenek węgla, który nie mając drogi ucieczki, rozpuszcza się w winie i wytwarza ciśnienie. W ten sposób pojawiają się bąbelki, które później tak przyjemnie muskają język podczas upalnych dni. Wina o tradycyjnym ciśnieniu w butelce określa się jako spumante, zaś te z mniejszą ilością bąbelków, frizzante.

Zależnie od ilości cukru resztkowego, który pozostanie finalnie w butelce, wino otrzymuje odpowiednią klasyfikację. Trzy poziomy wytrawności, jakie możemy napotkać w apelacji prosecco to:

  • Brut – zawierający od 0 do 12 gram cukru resztkowego na litr wina
  • Extra Dry – z przedziałem pomiędzy 12, a 17 gram cukru resztkowego na litr wina
  • Dry – zawierający od 17 do 32 gram cukru resztkowego na litr wina

Apelacje

Podstawowe wina o najszerszej skali produkcji powstają pod apelacją Prosecco DOC. W prowincji Treviso natomiast znajdziemy wina oznaczone apelacją Treviso DOC, o znacznie bardziej sprecyzowanych regulacjach.

Apogeum swoich możliwości jednak prosecco prezentuje na wzgórzach Valdobbiadene, gdzie panują najlepsze warunki do uprawy winorośli w regionie, dzięki czemu otrzymywane z nich wina prezentują znacznie bardziej skoncentrowane aromaty i złożoną strukturę. Conegliano Valdobbiadene Superiore to jedna z 73 apelacji klasy DOCG we Włoszech.

Jak smakuje i z jakimi posiłkami je łączyć?

Prosecco potrafi urzec swoją lekkością i owocowością, łącząc aromaty jabłek, gruszek, zielonego melona ze smukłą, kremową śmietanką. Najlepsze wina potrafią również zaskoczyć nutami wanilii, orzechów i owoców tropikalnych. To doskonałe wina do orzeźwienia podczas upalnych wieczorów, ale też jako aperitif przed posiłkiem lub jako towarzysz do dania głównego.

Idealnym bohaterem na talerzu obok kieliszka prosecco mogą być zarówno krewetki czy kurczak, również w pikantniejszych wariacjach, jak chociażby w wydaniu kuchni azjatyckiej.

Drinki z prosecco

Choć prosecco wybornie sprawdza się saute, jest jednocześnie doskonałym elementem wielu drinków i koktajli, których orzeźwiające działanie potrafi być nieocenione podczas ciepłych dni. Poniżej kilka najciekawszych wariacji na bazie prosecco.

Aperol Spritz

Prawdopodobnie najsłynniejszy drink z prosecco. Jego trzon stanowi Aperol, likier z gorzkich pomarańczy doprawiony rabarbarem, lukrecją, anyżem i ziołami. Dwie części tego likieru w stosunku do trzech części prosecco i jednej części wody gazowanej oraz z kilkoma kostkami lodu daje w połączeniu niezwykle rześki i radosny drink cieszący się niegasnącą popularnością.

Bellini

Nadzwyczaj przyjemny i jedwabny na podniebieniu drink bazujący na połączeniu trzech części prosecco w stosunku do jednej części musu z białych brzoskwiń. Dostępny również w gotowej wersji tutaj.

Mimoza

Orzeźwiający drink będący blendem prosecco i soku pomarańczowego – w stosunku dwóch części wina musującego do jednej części soku owocowego.

Martini Royale

Prosecco w kompozycji z Martini Royale Blanco w stosunku 1:1, z dodatkiem soku z całej limonki i kilkoma kostkami lodu.

Sgroppino

Dla fanów mocniejszych połączeń z odpowiedzią przychodzi Sgroppino, którego „sekretnym składnikiem” jest wódka. Jedna jej porcja w stosunku do dwóch porcji prosecco, z dwiema gałkami lodów cytrynowych i paroma kostkami lodu daje w efekcie bardzo rześki i ekspresyjny drink, któremu nie można odmówić przyjemnych walorów smakowych.

Fantastycznych kompozycji smakowych, które mogą funkcjonować na bazie prosecco jest naturalnie nieskończona ilość, zarówno tych już poznanych, jak i tych które dopiero czekają na Wasze eksperymenty i poszukiwania idealnych zestawień. Doskonałe propozycje prosecco do degustacji saute, przy posiłkach jak i w drinkach odnajdziecie w tym miejscu. Zapraszamy!