Carnuntum
Wiedza o winie
15.06.2013

Carnuntum

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Karyntia, rozciągnięta wzdłuż południowego brzegu Dunaju, pomiędzy Wiedniem a granicą ze Słowacją, szczyci się przede wszystkim swoimi winami tworzonymi z odmiany Bauer Zweigelt, który jak nigdzie indziej właśnie tu potrafi pokazać swoje najbardziej „męskie” oblicze.

Oprócz Zweigelt, region może także pochwalić się winami z najbardziej znanych szczepów austriackich, czyli białego Gruner Veltliner i czerwonego Blaufrankisch, a także Pinot Gris i Pinot Blanc, zwanym tu Weissburgunder. Jednak najbardziej oryginalnym winem regionu jest „Gemischter Satz”, czyli wino pochodzące z zestawienia różnych szczepów. A to wszystko dzieje się na powierzchni raptem ok. 950 hektarów winnic.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?