Australia: Lindeman's

Australia: Lindeman's

Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

W 1811 r. w Wielkiej Brytanii urodził się Henry Lindeman, twórca potężnej australijskiej firmy Lindeman's, której wina cieszą się niezwykłą popularnością oraz uznaniem na całym świecie.

Już jako dwudziestolatek założył swój pierwszy winiarski biznes we Francji, gdzie w kolebce winiarskiego świata zdobył pierwsze doświadczenia, które w przyszłości zaowocowały licznymi nagrodami i uznaniem na całym świecie.

Historia

W 1843 roku Henry Lindeman postanowił opuścić Europę i wraz ze swą małżonką Elizą Branhall wyemigrowali do Australii. Nabyli tam 330 arową posiadłość o nazwie Cawarra, znajdującą się w regionie Nowej Południowej Walii, gdzie posadzili pierwsze winne szczepy tj. Riesling, Verdelho i Shiraz. Początki na australijskiej ziemi nie były łatwe. W 1851 roku podłożono ogień w winiarni. W wyniku pożaru doszczętnie spłonął ich dotychczasowy dorobek. Wbrew przeciwnościom losu Henry Lindeman nie poddał się i odbudował swoją posiadłość, winiarnie i piwnice. Tym razem jako budulca użył kamienia.

Pod koniec lat 50-tych XIX wieku zaczął eksportować wina Cawarra do Wielkiej Brytanii i Francji, które zostały wyróżnione na Międzynarodowej Wystawie w Londynie, a następnie w Paryżu. W 1870 założył winnice i nabył posiadłość Queen Victoria Bulding w Sydney. W biznes rodzinny zaangażował 3 synów: Charles został głównym menadżerem, Arthur winiarzem, a Henry sommelierem. W 1882 roku wina Lindenman odniosły wielki sukces zdobywając kolejne międzynarodowe uznanie: I nagrodę na Główniej Międzynarodowej wystawie w Bordoux. Przez kolejne lata firma rozszerzała rynki zbytu i tworzyła kolejne produkty. W 1918 r. Charles Lindeman odszedł na emeryturę, a zarządzanie firmą przekazał Eric’owi Lindeman – ostatniemu potomkowi założyciela w linii prostej. W latach 50 XX w firma weszła na giełdę. W latach 60 Lindemans Wines Ltd nabyła kluczowe winnice w Południowej Australii tj. Coonvarra, Podthaway i Karadoc. W latach 70 firma została przejęta przez Philip’a Morris’a. Natomiast w 2005 r. stała się częścią grupy Fosters.   

Wayne Falkenberg

W latach 70 XX w. do zespołu Lindeman’s dołączył Wayne Falkenberg, który do dziś jest głównym winiarzem w firmie, to m.in. dzięki jego staraniom producent Lindeman’s zdobył wiele prestiżowych nagród jak np. w 1988 – Awarded International Winemaker of the Year (UK International Wine&Competition) oraz International Winery of the Year (US Wine&Spirit Magazine).

Henry Lindeman twierdził, że celem wina jest sprawiać radość! Realizując motto założyciela Wayne stara się by wina Lindeman’s były dostępne dla konsumentów na całym świecie i stanowiły nieodłączną część codziennych drobnych przyjemności. Czy to delektując się winem z przyjaciółmi po pracy, czy podczas kolacji w domowym zaciszu lub wieczornych chwil relaksu. Stara się tworzyć bogaty wachlarz win białych i czerwonych, trafiających w gusty szerokiego grona miłośników tego trunku i pasujących do różnych okazji - od musujących po spokojne, nie tylko wytrawne lecz również słodkie, dające aromaty beczkowe lub owocowe, o budowie ciężkiej lub lżejszej. Wayne twierdzi, że najprzyjemniejszą częścią jego pracy jest ciągłe poszukiwanie nowych smaków i tworzenie win, które nieustannie będą pozytywnie zaskakiwać ludzi, którzy po prostu lubią w miłym towarzystwie cieszyć się winem i wspólnie spędzonymi chwilami. 

Źródło: http://www.lindemans.com


Powiązane artykuły