10 mitów na temat wina
Porady
14.09.2015

10 mitów na temat wina

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Wciąż krążą mity na temat picia wina, dlatego też niektórzy nadal w nie wierzą i stosują się do przyjętych zasad. Postanowiliśmy obalić kilka z nich – od wyboru koloru wina do posiłku po fakt, że cena tego trunku wzrasta wraz z jakością.

Czy im starsze wino tym lepsze, a czym im lepsze tym droższe? Zapraszamy do lektury

Wino długo leżakujące jest lepsze od młodego wina

Wino, które dłużej dojrzewa posiada kilka zalet, m.in. intensywniejszy bukiet smakowy. Jednak, czy wpływa to na jego jakość? Okazuje się, że w większości przypadków nie. Według badań rynkowych konsumenci preferują wina lekkie, świeże i owocowe. Co za tym idzie, te ciężkie z intensywnym aromatem beczki nie każdemu przypadną do gustu. Warto także pamiętać, że wina dłużej leżakujące wymagają większego wkładu pracy, a ich cena przez to wzrasta.

Im starsze wino, tym lepsze

Zaledwie 1% produkowanych win można przechowywać kilkanaście lat. Do szybkiego wypicia przeznaczonych jest 85% - maksymalnie do 2 lat. Pozostałe 14% procent wytrzymuje około 5 lat. Czynniki, które sprzyjają starzeniu to: wysoka taniczność, kwasowość i cukier resztkowy. Do tych win zakwalifikować można barolo, wina z bordeaux, riesling czy tokaj.

Im lepsze wino, tym droższe

Panuje powszechna opinia, że tylko drogie wina mogą być dobre. Nic bardziej mylnego. Wysoka cena nie musi iść w parze z wysoką jakością. Mało tego, niektóre droższe wina mają czasem zbyt złożony smak, by docenił je początkujący miłośnik tego trunku. Pełno jest za to win, które są wyśmienite a do tego w zaskakująco niskiej cenie.

Korek lepszy od zakrętki

Na rynku pojawiają się wina zamykane na zakrętkę – często stosuje się je w produktach wytwarzanych w Nowym Świecie (np. aż 90% win z Nowej Zelandii). Dzięki zakrętce młode wina nie ulatniają się i zachowują świeżość. Pozwala ona również wyeliminować zagrożenie wadą korkową, za którą odpowiedzialny jest związek chemiczny o nazwie TCA – dotyka ona nawet co dziesiąte wino zamknięte w tradycyjny sposób.

Inne zalety to:

  • tańsze rozwiązanie,
  • wygoda w zamykaniu,
  • otwieranie bez korkociągu.

Warto pamiętać, że wina leżakujące w dębowych beczkach, które potrzebują dojrzewać w butelce przy minimalnej ilości tlenu wymagają użycia korka.

Siarczany są szkodliwe

W 2005 roku Unia Europejska zdecydowała, że na butelce musi widnieć etykieta informacyjna „zawiera siarczany”. Taki komunikat może wzbudzać niepokój. Tymczasem dwutlenek siarki to naturalna substancja wykorzystywana w procesie fermentacji win. Informacja pojawia się tylko dlatego, że klient musi być poinformowany o jego alergennym oddziaływaniu.

Wąchając korek można sprawdzić, czy nadaje się do picia

Niestety tak to nie działa. Wąchanie korka przy lepszych butelkach pozwala sprawdzić, czy informacje na nim podane (rocznik, producent) zgadzają się z tymi na etykiecie. Dopiero próbując wino możemy stwierdzić, czy butelka jest korkowa, utleniona albo zbyt stara.

Jeżeli butelka ma wgłębienie, to wino jest dobrej jakości

Wgłębienie w butelce w żaden sposób nie świadczy o jakości wina. W przypadku win rocznikowych umożliwia jedynie gromadzenie się osadu i ułatwia dekantację.

Białe do ryby, czerwone do mięsa i sera

Jest to zbyt ogólne powiedzenie i nie zawsze się sprawdza. Przykładowo do tuńczyka lepiej serwować czerwone wino, natomiast do schabowego podawać riesling. Prawdą jest jednak fakt, że w bardzo wielu przypadkach wino czerwone pasuje do czerwonego mięsa, zaś młode i białe wspaniale komponuje się z pieczoną rybą morską.

Warto pamiętać, że danie składa się z wielu składników, tak samo jak wina różnią się intensywnością smaku i aromatem – zatem dobieranie wina, to nie jest tak prosta czynność, aby opisać ją w jednym, powyższym zdaniu.

Mówi się także, że nie można mieszać win białych i czerwonych. Lepiej rzeczywiście tak nie robić, jednak jeśli podajemy wino do kolejnych dań, to wiadomo, że czasem lepiej zastąpić czerwony trunek białym. Ważne, by wina lekkie podawać przed ciężkimi.

Podawanie wina: białe schłodzone, czerwone w temperaturze pokojowej

Nie ma wina, które będzie dobrze smakowało w temperaturze powyżej 20°C. Lekkie czerwone wina - beaujolais, bardolino, pinot noir - zawsze lepiej podawać delikatnie schłodzone. Ale i cięższym trunkom, trzymanym w ciepłym miejscu przyda się lekkie schłodzenie.

Spożywanie wina szkodzi zdrowiu

Nie ma co ukrywać – nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla naszego organizmu. Jednak jego spożywanie w umiarkowanej ilości pozwala uniknąć chorób serca, jak również zredukować poziom cholesterolu. Szczególne zasługi ma tutaj jeden składnik - resweratrol, któremu przypisuje się szereg dobroczynnych właściwości. Warto jednak pamiętać, że aby wino służyło zdrowiu, należy zachować umiar.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.