Beczka, a wino
Wiedza o winie
14.11.2023

Beczka, a wino

Autor posta Michał Kijowski
Michał Kijowski

8/10

Od czasów starożytnych przechowuje się wino w dębowych beczkach. Dzisiaj słuchając o winie nie sposób o niej nie usłyszać, kiedy mowa o winach z USA czy Chile. Ale czym dokładnie jest beczka?

Wino i beczka

Sama beczka jest pojęciem szerokim - nie oznacza jedynie owalnego, drewnianego pojemnika, chociaż od niego wszystko się zaczyna. Beczka to także wonne aromaty kokosa, wanilii czy karmelu, źródło jedwabistych tanin w dobrym Bordeaux i maślanych aromatów amerykańskiego Chardonnay. Wszystko to można osiągnąć odpowiednio długo i umiejętnie leżakując wino w beczkach.

Najczęściej po zakończeniu fermentacji wino trafia do dębowych beczek, najczęściej o pojemności 225 litrów. Wówczas wiele czynników ma wpływ na profil smakowy wina:

Rodzaj wykorzystanego dębu

Istnieją dwa najważniejsze rodzaje dębu używanego do produkcji beczek na wino - amerykański dąb biały i europejski (zwany także francuskim) dębem bezszypułkowym. Francuska beczka sprawi, że wino będzie łagodniejsze, okrąglejsze. Dąb francuski ma w sobie ogromną ilość tanin, te jednak są łagodniejsze niż taniny pochodzące z winogron. Podczas leżakowania w beczce, część z nich przechodzi do wina. Dąb amerykański nadaje zaś mocnych aromatów wanilii, kokosa, karmelu, przypraw korzennych czy czekolady. Nie ma on jednak tak wielu garbników jak jego europejski odpowiednik.

Wypalenie beczki

Bardzo ważnym aspektem dla smaku wina będzie poziom wypalenia beczki. Wypalanie nadaje aromatów słodkich, takich jak miód, brązowy cukier czekolada. Wraz ze wzrostem poziomu wypalenia beczka nada winu coraz więcej aromatów kawy oraz orzechów.  Winiarz musi jednak uważać, bo im bardziej wypalona beczka, tym mniej przekazuje aromatów do wina!

Czas leżakowania

Wino, które leżało w beczce 6 miesięcy będzie drastycznie różnić się od tego, które było w niej 3 lata. Dzięki mikroskopijnym porom w strukturze dębu, wino może „oddychać”. Ten proces sprawia, że taniny z winogron polimeryzują się, w wyniku czego wino staje się okrąglejsze. W międzyczasie do wina przechodzą także taniny z dębu, które mają jedwabisty i nie tak ostry charakter. Dodatkowo wraz z ubiegiem czasu coraz więcej aromatów beczkowych będzie wyczuwalnych w winie.

Rozmiar beczki

Tutaj zadada jest prosta - im więcej styczności z dębem, tym więcej smaku. Duża beczka na wino o pojemności 500 litrów nie nada winu takiego samego smaku jak beczka o pojemności 125 litrów. Wówczas zwykle wyczujemy tylko delikatną nutę dębową, nawet jeśli wino leżakowało w dużej beczce latami.

Jakie wino leżakowane w beczkach wybrać?

Klasyczne przykłady win z beczki to Bordeaux, o jedwabistych taninach, przyjemnej kwasowości i niesamowitej złożoności. Nie można zapomnieć o winach z regionu Rioja, gdzie dąb amerykański cieszy się największą popularnością w Europie, a same wina umożliwiają zrozumienie czym jest beczka.

W nowym świecie najbardziej znanym przykładem będzie maślane Chardonnay z Kalifornii, czy doskonałe Cabernet Sauvignon i Zinfandel wzbogacone aromatami kokosa i wanilii. W Ameryce powstało również unikatowe Fumé Blanc, czyli leżakowane w beczce Sauvignon Blanc o delikatnej, tostowej nucie.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.