Porto - historia i degustacja
Wiedza o winie
14.11.2023

Porto - historia i degustacja

Autor posta Michał Kijowski
Michał Kijowski

9.5/10

Porto, to zarówno piękne miasto w północnej Portugalii, jak i wyjątkowy trunek o bogatej historii i niezrównanym smaku. Żadne wino wzmacniane nie cieszy się tak wielką popularnością i nie bez powodu!

Historia Porto

Porto to wino pochodzące z Portugalii, a dokładniej z regionu Douro. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej renomowanych win na świecie. Historia Porto sięga aż do XVII wieku, kiedy to brytyjscy handlowcy zaczęli importować je do Wielkiej Brytanii. Wtedy właśnie wymyślono dodawanie destylatu z winogron (wzmacnianie) do wina, aby mogło wytrzymać podróż. Dzięki swojej trwałości i wyjątkowemu smakowi, Porto szybko zdobyło popularność na całym świecie.

Rodzaje Porto

Porto występuje w różnych odmianach, ale najważniejszymi są:

  1. Porto czerwone (Ruby): Jest to najbardziej popularna odmiana Porto. Charakteryzuje się intensywnym, pełnym smakiem owoców czerwonych i nutami czekolady.
  2. Porto tawny: To wino starzone w beczkach przez wiele lat, co nadaje mu delikatny karmelowy smak.
  3. Porto białe (White): Porto białe jest lekkie, świeże i ma wyraźne nuty owocowe. Jest doskonałe jako aperitif.

Określenia na etykiecie

Poza wyżej wymienionymi terminami, możemy znaleźć więcej określeń na etykiecie. Poza intuicyjnymi określeniami wieku, jakimi są 10, 20, 30 i 40 widuje się także określenie LBV (late-bottled vintage), które oznacza, że wino było starzone około 4-6 lat. W Porto jedynie najlepsze roczniki zostaną nazwane Vintage Port - tylko wtedy producent wskazuje rok produkcji.

Jak pić Porto

Przygotowując się do degustacji Porto, ważne jest, aby wiedzieć, jak je pić, aby cieszyć się pełnią jego smaku. Oto kilka kroków, których warto przestrzegać:

  1. Temperatura: Porto powinno być podawane w odpowiedniej temperaturze. Porto czerwone warto lekko schłodzić do temperatury 14-16°C. Porto białe może być podawane w jeszcze niższej temperaturze, około 8-10°C.
  2. Kieliszki: Do degustacji Porto najlepiej używać przeznaczonych do niego, specjalnych kieliszków. Są one mniejsze niż klasyczne kieliszki do wina, co pomaga skoncentrować aromat.
  3. Food pairing: Porto jest idealne jako aperitif, ale może także towarzyszyć deserom. Wybierając Porto do deseru, wybieraj te słodsze odmiany, takie jak Porto tawny. Porto białe doskonale nada się do koktajli.

Z czym podawać Porto?

Przez swoją różnorodność, Porto ma szeroką gamę połączeń smakowych. Jest to wino naprawdę słodkie, więc z reguły nie nada się do picia przy obiedzie czy kolacji. Warto łączyć je z deserami, słodyczami lub najbezpieczniej - z dobrym towarzystwem. Oto kilka sugerowanych połączeń:

  1. Podawanie Porto czerwonego: najlepiej podawać je po obiedzie, solo lub do deserów. Warto również połączyć je z serem pleśniowym lub czekoladą, co tworzy doskonałą parę smakową.
  2. Podawanie Porto białego: doskonalne nada się do lżejszych deserów oraz orzeźwiających koktajli. Warto je schłodzić, aby zachować jego świeżość. Dobrze również spróbować go z owocami morza lub daniami kuchni azjatyckiej.
  3. Porto tawny: Porto tawny jest często podawane jako wino deserowe. Doskonale komponuje się z orzechami, bakaliami, ciastami, czy kremem karmelowym.

Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.