Worcester
Wiedza o winie
21.07.2013

Worcester

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Jeden z najważniejszych i jeden z niewielu regionów winiarskich RPA bez dostępu do Oceanu. Otoczony wzgórzami, posiada unikalny klimat, pozwalający osiągać w czasie doby wysoką amplitudę temperatur dnia i nocy.

Włąśnie ten klimat wpływa bezpośrednio na możliwość koncentracji gron zarówno cukrów, jak i niezbędnych dla wysokiej jakości win kwasów. W swoim wnętrzu skrywa mniejsze organizmy winiarskie, oferujące wina o odmiennym często charakterze, uwarunkowanym lokalną topografią i podłożem. Dominującą rolę w regionie odgrywają odmiany białe, z chlubą winiarzy RPA, czyli Chenin Blanc, a także Chardonnay, Sauvignon Blanc i Colombard. Szczepy czerwone to przede wszystkim ikona kraju – Pinotage, a także słone Cabernet Sauvignon.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?