Wino z Chile
Ekspert od win
13.08.2014

Wino z Chile

Autor posta Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

0/10

Chile ma jedną z najdłuższych w "Nowym Świecie", historii wina na swoim terytorium. Zapoczątkowali ją oczywiście kolonizatorzy, oddając się pod opiekę mało szlachetnej odmiany pais, która w dzisiejszych czasach służy już głównie tylko jaka baza do lokalnego destylatu, czyli słynnego pisco. 

Kto nie próbował w życiu "Pisco sour", czym prędzej powinien ten stan zmienić.

Pierwsze winnice

Najważniejszym momentem dla obecnego kształtu chilijskiego winiarstwa, był rok 1851. Wtedy to właśnie Silvestre Ochagavia i kilku jego następców, założyli u bram Santiago pierwsze winnice obsadzone szlachetnymi odmianami z Europy, które do dziś są jego symbolami. Mało tego - jak łatwo zauważyć, zdążyli to zrobić przed pojawieniem się w Europie mszycy filoksery, która w Chile nie wszędzie dała radę się pokazać. Dzięki temu jako jedni z niewielu wciąż używają oryginalnych sadzonek. Kluczowym okresem są jednak dwie-trzy ostatnie dekady, w czasie których chilijskie winiarstwo przeżyło niespotykany wręcz nigdzie boom rozwoju własnej świadomości i podniesienia jakości wytwarzanych tu win. 

Uprawa winorośli

Mapa winiarska kraju jest pocięta gęstą siatką, dzielącą kraj wszerz i wzdłuż na strefy i regiony. W każdym z nich wyznaczono też najlepsze siedliska, wzorowane na francuski, systemie "cru". Do ich klimatów i warunków przystosowano też precyzyjnie najlepsze dla nich odmiany. Dzięki temu, możemy cieszyć się wspaniałymi, klasycznymi wręcz Pinot Noir z Leyda i Bio-Bio, Chardonnay i Sauvignon Blanc z Casablanca i części Central Valley, w której jednak najlepiej odnajdują się lubiące ciepło odmiany czerwone - Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah I ikona Chile - Carmenere. Oczywiście wszystkie szczepy odnajdziemy w różnych regionach, jednak wiedza o tym, jak z nimi postępować i osiągać pożądany styl win, to już najwyższa światowa półka.


Powiązane artykuły