Wino na wesele Nie tylko „gorzko, gorzko”… ale i winnie i wykwintnie!
Porady
22.04.2022

Wino na wesele Nie tylko „gorzko, gorzko”… ale i winnie i wykwintnie!

Autor posta Magdalena Ambroszczak
Magdalena Ambroszczak

8.86/10

Jednym z ważnych zadań na liście przygotowań jest wybór i zakup alkoholu na przyjęcie weselne. Aby z radością odhaczyć to zadanie z listy organizacyjnej doradzimy jak skomponować zestaw win weselnych, który trafi w gust Waszych gości. 

Ślub i wesele to wydarzenie wyjątkowe. Przed Parą Młodą wiele miesięcy przygotowań by wszystko wypadło idealnie, a piękne wspomnienia zostały w pamięci na długo. Wino staje się coraz popularniejsze, a na przyjęciach goście sięgają po nie tak samo chętnie jak po wódkę. Podpowiemy czym kierować się przy wyborze, jaki rodzaj i kolor wina wybrać oraz w jakich ilościach.

Jak dopasować ilość win do liczby gości

Butelka wina o pojemności 750 ml, mieści około 6 kieliszków wina. Jako, że przyjęcie weselne trwa kilka godzin, towarzyszą mu tańce, kolejne dania i rozmowy, to goście weselni przez całe wesele sięgną po kilka kieliszków. Możemy więc liczyć nawet 5 kieliszków na osobę.

Przy założeniu, że wino nie będzie jedynym alkoholem warto przyjąć, że sześćdziesiąt procent gości będzie piło wino - pół butelki na osobę dorosłą. Jeśli jednak serwowane będzie tylko wino, to sprawa jest prosta – liczymy jedną butelkę na osobę dorosłą.

W przypadku wina musującego – tzw. „welcome drink” i „toast”. Bez problemu obsługa może rozlać jedną butelkę do 8-10 kieliszków, więc przy setce dorosłych osób 10 butelek powinno wystarczyć.

Jaki smak i rodzaj wybrać

Decydujmy się na maksymalnie 4 różne etykiety (a najlepiej dwie). Bardzo ładnie i spójnie prezentuje się komplet: wino białe i czerwone od jednego producenta.

Przy dwóch rodzajach wybierzmy wina, których wytrawność nie będzie przeszkadzała wielbicielom win słodkich, a entuzjaści smaków cięższych, wytrawnych nie będą mieli problemu ze zbyt wysokim poziomem cukru. Wszystkich pogodzimy uniwersalnymi winami półwytrawnymi, ewentualnie półsłodkimi. Postawmy na smaki zbalansowane, świeże, owocowe, niezbyt wytrawne, al też nie za słodkie. Kwasowość nie może być zbyt niska, wybierzmy więc średnią i do tego łagodne taniny. Wina z Nowego Świata i z cieplejszego klimatu spełnią w wiekszości wspomniane kryteria. Z białych szczepów zawsze sprawdzą się: pinot grigio, riesling, sauvignon blanc, gewurztraminer. A z win  czerwonych: merlot, primitivo, montelpulciano czy sangiovese.

Jeśli chodzi o wina musujące, wybierzmy półwytrawne białe. W przypadku prosecco sprawdzi się najlepiej prosecco extra dry.

Decydując się na dodatkowe etykiety. Wybierzmy cięższe, czerwone wino wytrawne, może być reserva. Sprawdzi się do obiadu i mięs oraz zadowoli zwolenników mocnych smaków. Dodatkowo możemy wybrać wino słodkie: np. porto, lambrusco, moscato lub marsala. Można je postawić na „słodkim stole”.

Jaki kolor wina?

Regułą jest, że w przewadze powinny być wina czerwone. Dla przykładu – jeśli potrzebujemy stu butelek wina, to warto wziąć 60 butelek wina czerwonego i 40 białego. Jednak gdy planujemy wesele latem i zakładamy, że dzień będzie upalny, a wieczór ciepły możemy zdecydować się na podział: pół na pół lub niewielką przewagę win białych. Latem możemy również zdecydować się na kilka dodatkowych butelek wina musującego np. prosecco, które sprawdzi się nie tylko podczas toastu. Pamiętajmy aby uczulić obsługę, że wino białe musi być schłodzone. Koniecznie! I najlepiej nie tylko w momencie przyniesienia na stół, ale niech stoi w coolerach przez całe przyjęcie.

Najcenniejsza rada?

Sięgajmy po pomoc i pytajmy śmiało doradców - od tego są i chętnie wskażą konkretne produkty i ilości. Dodatkowo podpowiedzą jak zorganizować całość szybko, sprawnie i wygodnie. A na tym Parze Młodej w gorącym okresie przygotowań zależy najbardziej. 


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.