Węgry

0/10

Wina węgierskie tak bardzo kojarzą się z nazwami Tokaj i Egri Bikaver, że mówienie o innych winach z tego kraju jest bardzo trudne. Faktycznie – zmiany jakie zaszły w latach dziewięćdziesiątych w Tokaju, bazujące na zachodnich inwestycjach, są tak gigantyczne, że kupienie dziś butelki tego wina po cenach „okazyjnych” graniczy z cudem.

Dziś to obszar, który spokojnie zaliczyć można do dziesiątki najbardziej renomowanych na świecie. Ale przecież jest jeszcze „czerwone” Villany – wina stąd pochodzące już obecnie kosztują często majątek. Szybkiego rozpędu nabiera Somlo – kiedyś region swobodnie konkurujący z Tokajem. Na te i inne obszary pożądliwie patrzą Francuzi, Austriacy, a nawet inwestorzy z Hong-Kongu. Nie ma wątpliwości, że winiarstwo tego kraju jest w okresie wielkich przemian i nie minie wiele czasu, a będziemy Węgry wymieniać jednym tchem z największymi potęgami - jeśli chodzi o jakość - na świecie.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.