Węgry

0/10

Wina węgierskie tak bardzo kojarzą się z nazwami Tokaj i Egri Bikaver, że mówienie o innych winach z tego kraju jest bardzo trudne. Faktycznie – zmiany jakie zaszły w latach dziewięćdziesiątych w Tokaju, bazujące na zachodnich inwestycjach, są tak gigantyczne, że kupienie dziś butelki tego wina po cenach „okazyjnych” graniczy z cudem.

Dziś to obszar, który spokojnie zaliczyć można do dziesiątki najbardziej renomowanych na świecie. Ale przecież jest jeszcze „czerwone” Villany – wina stąd pochodzące już obecnie kosztują często majątek. Szybkiego rozpędu nabiera Somlo – kiedyś region swobodnie konkurujący z Tokajem. Na te i inne obszary pożądliwie patrzą Francuzi, Austriacy, a nawet inwestorzy z Hong-Kongu. Nie ma wątpliwości, że winiarstwo tego kraju jest w okresie wielkich przemian i nie minie wiele czasu, a będziemy Węgry wymieniać jednym tchem z największymi potęgami - jeśli chodzi o jakość - na świecie.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?