Tokaj

0/10

Tokaj, rozsiany na 11 wulkanicznych wzgórzach Zemplen, po latach „PGR-owskiej” skazy odbudował swój prawdziwy styl i niepowtarzalność win Aszu, jednocześnie dokładając do nich dwa nowe oblicza regionu: słodkie wina „late harvest” i wspaniałe, naładowane minerałem i osobowością wina wytrawne.

Na pewno duża w tym zasługa tradycji lokalnych winiarzy, którzy już na początku XVII wieku spisali prawa dotyczące produkcji ich największego skarbu. Nie mniejsza na pewno też jest zasługa lokalnego klimatu, bazaltowego podłoża i wyjątkowych w każdym calu odmian: stalowego Furminta i rozkołysanego aromatami Harslevelu, których połączenia dają wręcz oszałamiające efekty. Innymi ważnymi gronami regionu są na pewno także Muscat i Szurkebarat, czyli Pinot Gris, chętnie używane do produkcji win budujących nową twarz regionu. Napływ zachodnich inwestycji i świadomi swojego potencjału winiarze tokajscy pokazali światu, jak szybko feniks może podnieść się z popiołu…


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?