Tokaj

0/10

Tokaj, rozsiany na 11 wulkanicznych wzgórzach Zemplen, po latach „PGR-owskiej” skazy odbudował swój prawdziwy styl i niepowtarzalność win Aszu, jednocześnie dokładając do nich dwa nowe oblicza regionu: słodkie wina „late harvest” i wspaniałe, naładowane minerałem i osobowością wina wytrawne.

Na pewno duża w tym zasługa tradycji lokalnych winiarzy, którzy już na początku XVII wieku spisali prawa dotyczące produkcji ich największego skarbu. Nie mniejsza na pewno też jest zasługa lokalnego klimatu, bazaltowego podłoża i wyjątkowych w każdym calu odmian: stalowego Furminta i rozkołysanego aromatami Harslevelu, których połączenia dają wręcz oszałamiające efekty. Innymi ważnymi gronami regionu są na pewno także Muscat i Szurkebarat, czyli Pinot Gris, chętnie używane do produkcji win budujących nową twarz regionu. Napływ zachodnich inwestycji i świadomi swojego potencjału winiarze tokajscy pokazali światu, jak szybko feniks może podnieść się z popiołu…


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.