Washington
Wiedza o winie
26.02.2013

Washington

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Sądząc po powierzchni upraw, stan Waszyngton nie ma większego znaczenia dla amerykańskiego winiarstwa. Mimo skromności obszarów uprawowych waszyngtońskie wina, z których większość trafia na lokalny, stanowy rynek (głównie Seattle) – zdobywają coraz większe uznanie na świecie.

Odmiany gatunku Vitis vinifera zaczęto uprawiać w tym stanie dopiero w latach 60. ub. wieku – wcześniej koncentrowano się na szczepach rodzimych, przeznaczonych głównie na owoce deserowe. Obecna powierzchnia upraw winiarskich ukształtowała się na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku; z uwagi na klimat dużą popularność zdobyła sobie odmiana riesling, którą – tym razem z powodu popularności – zaczęto stopniowo zastępować odmianą chardonnay. Trudno przewidywać gwałtowny wzrost produkcji w tym stanie, zważywszy na fakt, że całość obszarów wytwórczych skupia się na najbardziej sprzyjającej dla upraw części południowej, gdzie suchy klimat wymaga dużych inwestycji irygacyjnych.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?