Washington
Wiedza o winie
26.02.2013

Washington

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Sądząc po powierzchni upraw, stan Waszyngton nie ma większego znaczenia dla amerykańskiego winiarstwa. Mimo skromności obszarów uprawowych waszyngtońskie wina, z których większość trafia na lokalny, stanowy rynek (głównie Seattle) – zdobywają coraz większe uznanie na świecie.

Odmiany gatunku Vitis vinifera zaczęto uprawiać w tym stanie dopiero w latach 60. ub. wieku – wcześniej koncentrowano się na szczepach rodzimych, przeznaczonych głównie na owoce deserowe. Obecna powierzchnia upraw winiarskich ukształtowała się na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku; z uwagi na klimat dużą popularność zdobyła sobie odmiana riesling, którą – tym razem z powodu popularności – zaczęto stopniowo zastępować odmianą chardonnay. Trudno przewidywać gwałtowny wzrost produkcji w tym stanie, zważywszy na fakt, że całość obszarów wytwórczych skupia się na najbardziej sprzyjającej dla upraw części południowej, gdzie suchy klimat wymaga dużych inwestycji irygacyjnych.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?