Portugalia
Wiedza o winie
22.02.2013

Portugalia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Gdyby zadać pytanie, z czym kojarzą się dziś wina portugalskie, bez wątpienia większość odrzekłaby, że z porto. Ludzie zajmujący się degustacją wina i piszący o nim jeszcze szybciej oznajmiliby: to jeden z krajów, gdzie zachodzą najbardziej dynamiczne zmiany w świecie wina właśnie.

Portugalia jest dziś swoistym tyglem i laboratorium winiarskim. Jest chyba ostatnim zachodnioeuropejskim państwem, które wkracza na drogę wielkich przemian, a co za tym idzie - ogromu sporów i dyskusji nad drogą, którą należy podążać. Przygląda się temu cały winiarski świat, bowiem tam pryncypia zostały już z grubsza wytyczone. Gra idzie o spór pomiędzy Nowym Światem i wyrobem win odmianowych z międzynarodowych szczepów, a Starym Światem, czyli trwaniem przy tradycji, co zasadza się głównie na trzymaniu się lokalnych odmian i produkcji win kupażowanych (tzn. z kilku szczepów). Wydaje się, że ten spór jeszcze długo nie zostanie rozstrzygnięty. I dobrze! Z Portugalii popłynie rzeka różnorodnych, wspaniałych win z wielu regionów jak Vinho Verde, Douro, Dão czy gorącego, południowego Alentejo.

Lista regionów:
Alentejo, Bairrada, Dao, Douro Valley, Setubal


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?