Liban

0/10

Wino uprawiano tu od czasów biblijnych, a może nawet i wcześniej. Ale dziś, jest to rzecz jeszcze bardziej ryzykowna niż dwa tysiące lat temu. Do tego stopnia, że centrale miejscowych firm znajdują się często poza krajem (Londyn), a dojrzewające wino szybko jest eksportowane.

Corocznie ginie wielu pracowników winnic, od ostrzałów, lub od nieszcześliwego wjechania na miny. Najbardziej niespokojny obszar to Dolina Bika, a jest to rejon wprost wymarzony do uprawy winnej latorośli. Niemal połowa mieszkańców kraju to chrześcijanie i to w ich rękach – rzecz jasna – znajduje się przemysł winiarski. Wielowiekowe wpływy francuskie spowodowały, że głównymi odmianami są te z południa Francji, a wina powstawały zwyczajowo jako cuvée. Ale dziś stopniowo odchodzi się od tych szczepów i mieszanek – ziemia i klimat są tak sprzyjające, że nic nie stoi na przeszkodzie, by robić tu wyśmienite wina czerowne z odmiany cabernet sauvignon czy białe chardonnay.

Lista regionów:
Bekaa Valley


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?