Liban

0/10

Wino uprawiano tu od czasów biblijnych, a może nawet i wcześniej. Ale dziś, jest to rzecz jeszcze bardziej ryzykowna niż dwa tysiące lat temu. Do tego stopnia, że centrale miejscowych firm znajdują się często poza krajem (Londyn), a dojrzewające wino szybko jest eksportowane.

Corocznie ginie wielu pracowników winnic, od ostrzałów, lub od nieszcześliwego wjechania na miny. Najbardziej niespokojny obszar to Dolina Bika, a jest to rejon wprost wymarzony do uprawy winnej latorośli. Niemal połowa mieszkańców kraju to chrześcijanie i to w ich rękach – rzecz jasna – znajduje się przemysł winiarski. Wielowiekowe wpływy francuskie spowodowały, że głównymi odmianami są te z południa Francji, a wina powstawały zwyczajowo jako cuvée. Ale dziś stopniowo odchodzi się od tych szczepów i mieszanek – ziemia i klimat są tak sprzyjające, że nic nie stoi na przeszkodzie, by robić tu wyśmienite wina czerowne z odmiany cabernet sauvignon czy białe chardonnay.

Lista regionów:
Bekaa Valley


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.