Vipava Valley
Wiedza o winie
24.07.2013

Vipava Valley

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Dolina zielonych winnic obejmująca okolo 2600 hektarów ziemi, leżąca w ponad 7000 hektarowym regionie Slovene Primorska. Dolina Vipavy ograniczona jest przez wzgórza Nanos, pałskowyż Trnovo i Kras.

Od zachodniej strony dolina otwiera się na nizinę Friuli, z której czerpie sprzyjający wpływ śródziemnomorskiego klimatu. Dolina ta jest zaliczana do najbardziej wietrznych regionów Słowenii (od strony gór Nanos wieją silne wiatry często osiągające prędkość ponad 100km/h). Vipavska dolina jest położona nisko między 45 a 300 m nad poziomem morza i w zasadzie stanowi wyschnięte dno morza. Jej gleby zawierające rożnego rodzaju osady okazują się dziś świetnym podłożem do hodowli winorośli. Śródziemnomorski klimat przejawia się lekkimi zimami i suchym, gorącym latem. W dolinie panuje mikrolimat, który zapewnia winom ich jakość i bogactwo.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?