Vipava Valley
Wiedza o winie
24.07.2013

Vipava Valley

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Dolina zielonych winnic obejmująca okolo 2600 hektarów ziemi, leżąca w ponad 7000 hektarowym regionie Slovene Primorska. Dolina Vipavy ograniczona jest przez wzgórza Nanos, pałskowyż Trnovo i Kras.

Od zachodniej strony dolina otwiera się na nizinę Friuli, z której czerpie sprzyjający wpływ śródziemnomorskiego klimatu. Dolina ta jest zaliczana do najbardziej wietrznych regionów Słowenii (od strony gór Nanos wieją silne wiatry często osiągające prędkość ponad 100km/h). Vipavska dolina jest położona nisko między 45 a 300 m nad poziomem morza i w zasadzie stanowi wyschnięte dno morza. Jej gleby zawierające rożnego rodzaju osady okazują się dziś świetnym podłożem do hodowli winorośli. Śródziemnomorski klimat przejawia się lekkimi zimami i suchym, gorącym latem. W dolinie panuje mikrolimat, który zapewnia winom ich jakość i bogactwo.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.