Prowansja
Wiedza o winie
22.07.2013

Prowansja

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Rozciągnięta nad Lazurowym Wybrzeżem Prowansja właśnie teraz przeżywa ogromny rozkwit swojego winiarstwa. Znana od wieków jako producent wspaniałych win różowych, których jest głównym producentem we Francji.

W ostatnich latach mocno podniosła jakość swoich win czerwonych, notując już kilka sukcesów międzynarodowych. Najczęściej sadzonymi odmianami czerwonymi są Cinsault i Grenache, a w ślad za nimi podążają Syrah, Mourverdre i Fuella. Szczególnie Mourvedre zasługuje na uwagę, jako główny odpowiedzialny za najlepsze wina czerwone regionu – Bandol. Odmianami białymi, które znajdziemy w regionie są przede wszystkim Rolle i Chardonnay. Ich rola w ogólnych uprawach na ponad 20 tysiącach hektarów jest drugorzędna, jako że dominują w jednej z najmniejszych apelacji na świecie, pokrywającej winnicami 32 hektary, Bellet.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?