Republika Południowej Afryki
Wiedza o winie
25.07.2013

Republika Południowej Afryki

Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Po zniesieniu apartheidu – 45 milionowa Republika Południowej Afryki, wyszła z międzynarodowej izolacji. Jednak wkroczenie na arenę wolnego handlu obnażyło wiele słabości tego przemysłu.

RPA przespała okres wielkich zmian i rewolucji technicznej światowego winiarstwa, a tamtejsze wina nie spełniały międzynarodowych standardów na bardzo konkurencyjnym rynku. Południowoafrykańskie winiarstwo czekało wiele zasadniczych zmian. Zaczęto od głębokich przemian w strukturze upraw. Błyskawicznie zaczęto sadzić najbardziej znane europejskie odmiany i selekcjonować najlepsze miejscowe klony oraz wybierać najwłaściwsze szczepy do sadzenia na różnych rodzajach gleb. Udało się także przyciągnąć zagraniczne inwestycje, modernizowano firmy winiarskie lub zakładano nowe. Z powodu długiego i ciepłego lata i chłodnych, wilgotnych zim, Afryka Południowa wydaje się być darem od Boga dla producentów wina. Jesienne przymrozki, czy letnie burze i ulewy są tu rzadkością. Dodatkowo południowo-zachodnie wilgotne wiatry łagodzą letnie upały. Niemniej duża część obszarów uprawnych wymaga irygacji. Tradycyjnie RPA jest krajem win białych, ale ten obraz bardzo szybko się zmienia. Podobnie jak w innych krajach Nowego Świata wina południowoafrykańskie to przede wszystkim wyroby odmianowe. Wśród czerwonych win mieszanych zdecydowanie dominują klasyczne zestawy bordoskie - cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot). Czerwoną odmianą, typową dla RPA jest Pinotage dające mocne i szorstkie wina. Wśród win białych króluje lokalny Chenin Blanc wespół z Chardonnay.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?