Villany

0/10

Region uważany za najlepszy do produkcji win czerwonych na Węgrzech. Po odrodzeniu i przemianach miejscowego winiarstwa w latach 90-ych ubiegłego wieku, oferuje dużą różnorodność win czerwonych, a także białych.

Odnajdziemy tu nasadzenia zarówno rdzennego szczepu Kekfrankos, jak i całej gamy odmian francuskich, wśród których prym wiodą Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Syrah. Miejscowi winiarze, uznawani za czołowych dla całych Węgier, reprezentują różne style, dzięki czemu możemy znaleźć tu wina subtelne i owocowe, ale także bardziej „wymuskane”, starzone w nowej dębinie i mocno skoncentrowane. Wina białe idealnie odzwierciedlają styl win czerwonych i znajdziemy tu zarówno gęste, beczkowe Chardonnay, jak i rześkie i aromatyczne Harslevelu.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?