Kamptal

0/10

Kamptal to absolutna czołówka nie tylko winiarstwa austriackiego, ale białego winiarstwa świata w ogóle. Mnogość producentów pierwszej klasy zdolnych wyprodukować tak szlachetne i eleganckie wina białe jest wręcz niewiarygodna.

Najważniejszymi odmianami regionu, znajdującego swoje miejsce wokół znajdującego się niedaleko na zachód od Wiednia Miasta Langelois, są Gruner Veltliner i Riesling. Na zboczach Alp, w winnicach rozpostartych nad Dunajem, obydwa szczepy wznoszą się na wyżyny swoich możliwości, czego dowodem jest przyznanie im obu w tym regionie statusu DAC, utworzonego niedawno, by wyróżnić najlepsze i najbardziej stałe w jakości wina Austrii. Oprócz nich w regionie uprawia się także inne odmiany białe typowe dla Austrii, ale także czerwone Blaufrankisch i Zweigelt, jednak pomimo równie wysokiej jakości, wielkość ich upraw stanowi raczej wisienkę na torcie, którego biszkoptem i kremem są odmiany białe.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?