Wino na świątecznym stole...
Porady
16.12.2013

Wino na świątecznym stole...

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym ucztujemy nie tylko duchowo, ale również kulinarnie. Podjęcie decyzji, co w tym roku pojawi się na wigilijnym stole, zaprząta głowy gospodyń i gospodarzy domowych na długo przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki.

Dokonując wyboru potraw, którymi będziemy raczyć naszych gości, zastanówmy się też jakie podać do nich alkohole, tak aby jak najlepiej podkreślić ich walory smakowe.

Odnowiona tradycja

Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na te wyjątkowe dni w roku, kiedy będziemy mogli zwolnić, odpocząć i przy suto zastawionym stole spotkać się z najbliższymi nam osobami. Te szczególne chwile będą tym przyjemniejsze, że towarzyszyć im mają wspaniałe doznania kulinarne. Atmosfera spotkania w gronie rodzinnym z pewnością zyska na podaniu lampki dobrego wina, które nie tylko w subtelny sposób uwydatni smak potraw, ale również zbawiennie wpłynie na nasze trawienie.

W okresie staropolskim na świątecznych ucztach nie mogło obyć się bez różnego rodzaju win i domowych nalewek – mówi Tomasz Kolecki-Majewicz, trzykrotny zdobywca Mistrzostwa Polski Sommelierów, ekspert Winezja.pl.Choć tradycja ta na pewien czas obumarła, dziś Polacy coraz częściej doceniają walory smakowe, jakie oferuje wino, i nie boją się poszukiwać nowych połączeń potraw z alkoholami. Dobrze dobrane wino na świątecznym stole doda elegancji posiłkowi i podkreśli wyjątkowość okazji.

Przedświąteczna gonitwa

Choć nie wszyscy mamy zamiłowanie do gotowania, w okresie przedświątecznym nachodzi nas ochota na stworzenie prawdziwych arcydzieł sztuki kulinarnej. Niestety, jest to jednocześnie okres, w którym trudno o czas potrzebny na dokonanie przemyślanych wyborów. Aby nie tracić cennych godzin na dojeżdżanie do sklepu i trudną nawigację w nerwowym przedświątecznym tłumie, skorzystajmy z dobrodziejstw Internetu, zaglądając właśnie na naszą stronę. Dzięki nam do każdej potrawy można z łatwością dobrać odpowiednie wino. Jeśli chodzi o świąteczne menu, które obfituje w różnego rodzaju ryby, najlepiej wziąć pod uwagę wino białe lub delikatne czerwone, jako że wspaniale komponują się z rybnymi potrawami. Wbrew powszechnej opinii podanie czerwonego wina do ryby nie będzie żadnym faux pas, a wręcz przeciwnie – uwydatni jej smak i jednocześnie zaskoczy naszych współbiesiadników. Obecnie przy wyborze wina odchodzimy od kierowania się kolorem, a bardziej skupiamy się na dopasowaniu smaku do samego dania.

No tak, ale właściwe dobranie wina do tradycyjnych potraw świątecznych nie dla wszystkich musi być łatwe. Choć nasze podniebienia nauczyły się już rozpoznawać smaki win, to często poza ogólnymi zasadami niewiele wiemy na temat reguł łączenia ich z daniami. Aby właściwie dopasować wino do konkretnej potrawy świątecznej, należy wziąć pod uwagę jej podstawę, temperaturę podania, sposób w jaki będzie ona przyrządzona oraz decydujący czynnik, który wpływa na jej smak – podkreśla Tomasz Kolecki-Majewicz – Nie zapominajmy również, że wino wspaniale uszlachetnia smak potraw jako ich składnik. Nie wyobrażam sobie na przykład bigosu bez dodatku dużej ilości czerwonego wytrawnego wina.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.