Twój ulubiony styl Prosecco - podpowiemy jak go wybrać
Porady
28.04.2022

Twój ulubiony styl Prosecco - podpowiemy jak go wybrać

Autor posta Maria Kuziela
Maria Kuziela

10/10

Jest to włoskie wino pochodzące z regionu Veneto. Wytwarzane metodą Charmata. Aby mogło się tak nazywać musi być zrobione w 100% ze szczepu Glera lub 80% Glera i 20% Pinot Noir wtedy mamy różowe prosecco. Dopuszczane są również szczepy takie jak Chardonnay, Pinot Grigio, Bianchetta.

Jak wybrać Twój styl Prosecco

Żeby dopasować Prosecco do gustu, warto zwrócić uwagę na 2 kluczowe oznaczenia. Pierwsze dotyczy siły musowania i bąbelków, drugie zawartości cukru resztkowego, czyli poziomu odczuwalnej słodyczy w winie. 

Style Prosecco różnią się w zależności od zawartości bąbelków:

  • Frizzante – lekko musujące
  • Spumante – o dużej zawartości bąbelków
  • Tranquillo – wino spokojne bez bąbelków

Natomiast aby dopasować poziom słodyczy do swojego gustu trzeba zwrócić uwagę na poniższe oznaczenia. Lubisz smak mocno wytrawny wybierz brut naure. Masz ochotę na słodycz kieruj się w stronę semi seco lub dulce.

  • brut nature oznacza wina najbardziej wytrawne;
  • extra brut – wciąż bardzo wytrawne;
  • brut – wina prosecco wytrawne;
  • extra dry, extra sec, extra seco – wina średnie ze względu na ich wytrawność;
  • dry, sec, seco – wina o wyczuwalnej, lekkiej słodyczy;
  • demi sec, semi seco - wina półwytrawne;
  • doux, sweet, dulce - wina słodkie.

Ile Kalorii ma prosecco?

Jedna lampka tego wina to około 72 kcal. Przy wyborze Prosecco zwracajmy uwagę na oznaczenia poziomu wytrawności, co zdecyduje o kaloryczności. Wytrawne (Brut) zawiera mniej więcej od 60 do 80kcal w 125ml, ale średnio wytrawne (Extra Dry) to już 120 kcal w tej samej ilości. Ciekawostką jest to, że wypite 3 kieliszki tego wina to tak jak byśmy zjedli hamburgera 

Prosecco ile ma procent alkoholu?

Minimalna zawartość alkoholu w Prosecco typu Frizzante to około 10,5%, zaś przy rodzaju Spumante musi to być od 11-12,5%. Pamiętajmy jednak, że bąble szybciej trafiają do głowy.

Prosecco gdzie kupić?

Takie wino jak prosecco jest bardzo popularne i modne. Możemy je kupić w każdym sklepie specjalistycznym oraz w marketach. Trzeba jednak pamiętać, że w marketach jakość tego wina nie jest zbyt wysoka zaś w sklepach specjalistycznych są doradcy, którzy nie tylko doradzą pod względem smakowym, ale i opowiedzą kilka ciekawostek o miejscu pochodzenia czy winnicy.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.