rating 8/10

Kilka ostatnich podróży do winnic polskich i europejskich napawają optymizmem, żeby nie powiedzieć wręcz: euforią w prognozowaniu jakości win AD 2018.

Jak kontynent długi i szeroki, nie licząc w sumie tylko klasycznych problemów z opadami gradu, tegoroczne temperatury odciskają swoje piętno na wegetacji. Z resztą – nie tylko winorośli. Ci, którzy pamiętają choćby słynne roczniki 2003 i 2010, zapewne martwią się, czy ten nadmiar bogactwa nie odbije się czkawką w postaci gron naładowanych mocą, jednak zbieranych nim w pełni ułożą swoją fizjologiczną stronę… Jednak po tamtych doświadczeniach winiarze wiedzą, jak sobie radzić z takim obrotem spraw, a różnice pomiędzy dwoma wymienionymi zbiorami, dobitnie w tej kwestii studzą niepokój.

 Rocznik 2018

Zapowiada się zatem rocznik wczesnych winobrań. Zapowiada się także rocznik win treściwych, intensywnych i atrakcyjnych na sto procent swoich możliwości. Jedynym pytaniem pozostają ilości zbiorów, lecz mając okazję widzieć w to lato nie raz ludzi krzątających się w winnicach i pracujących przy „zielonych zbiorach” i ta odpowiedź rysuje się w jasnych barwach. Co zatem zostaje? Tylko jedno! Trzymać kciuki, by ten sezon zakończył się tym samym torem, którym się rozpoczął i trwa. By upalne dni i nieuchronne burze nie wyrządziły szkód w winnicach, lecz także by słoneczko nasze nadal pokazywało buzię. Jeżeli tylko to się uda – wszyscy będziemy mieli z tego niejedna pociechę!