Syrah i Shiraz - dwie twarze wina
Wiedza o winie
19.10.2023

Syrah i Shiraz - dwie twarze wina

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

W świecie wina często można natrafić na dwa różne określenia: "Syrah" i "Shiraz". Oba te terminy odnoszą się do tego samego szczepu winorośli, ale niosą ze sobą pewne subtelne różnice. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu i różnicom między tymi terminami.

Czy Shiraz to Syrah?

Tak, Shiraz to ten sam szczep co Syrah, ale terminy te są często używane w zależności od regionu i stylu produkcji. Termin "Syrah" jest często stosowany w regionach winiarskich o francuskim pochodzeniu, głównie we Francji, ale także w innych częściach świata, takich jak Kalifornia czy Chile. Francuzi są uważani za pionierów w uprawie i produkcji odmiany Syrah, a region Doliny Rodanu jest uważany za ojczyznę tego szczepu. Natomiast termin Shiraz stał się popularną nazwą szczepu w Australii, gdzie wykształcił swój własny unikalny charakter. Różnice w smaku wynikają częściowo z klimatu, gleby i technik produkcji używanych w różnych regionach.

Jak smakuje Syrah?

Ten francuski szczep jest znany ze swojego wyjątkowego charakteru, który obejmuje ciemne, bogate owoce, intensywne aromaty przypraw i wyraźne taniny. Wina Syrah są często pełne i wyraziste, z nutami czarnych jagód, porzeczek, pieprzu, ziół i eukaliptusa. W zależności od regionu uprawy, smak i styl wina Syrah mogą różnić się od wersji delikatnych i eleganckich do tych bardziej pełnych i skoncentrowanych. Te z regionów francuskich, często są opisywane jako bardziej wyrafinowane, z nutami czerwonych owoców, ziół i przypraw.

Co to znaczy Shiraz?

Ta nazwa jest używana w wielu krajach, ale zdaje się, że w Australii szczep ten odnalazł swoją własną tożsamość. Shiraz w Australii często jest symbolem tamtejszego dziedzictwa winiarskiego i kultury. To wino, w zależności od regionu i stylu produkcji, może wyróżniać się intensywnymi aromatami czarnych jagód, czekolady i przypraw, a także wyrazistą strukturą i długim finiszem. Dla miłośników win z Australii, Shiraz to esencja lokalnej tradycji winiarskiej i pasji do doskonałego wina.

Do czego Syrah?

Syrah to wino o intensywnym charakterze i bogatym smaku, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem do wielu potraw. Oto kilka sugestii, z czym można je pić, aby podkreślić jego walory smakowe:

Mięsa grillowane, zwłaszcza wołowina, jagnięcina i dziczyzna. Wyrazista struktura wina i aromaty przypraw idealnie współgrają z intensywnym smakiem grillowanych mięs.

Potrawy duszone takie jak gulasze, duszone karkówki czy duszone dania z dziczyzny. Głębia smaku i taniny wina równoważą smaki i tekstury potraw.

Sery, szczególnie te o intensywnym smaku, takie jak Roquefort, Gouda czy Cheddar. Kontrast między bogatym smakiem wina a słono-kremowym smakiem sera jest niezwykle smakowity.

Potrawy kuchni śródziemnomorskiej takie jak moussaka, tagine czy potrawy z grilla ziołami i oliwą z oliwek.

- Jeśli jesteś miłośnikiem dań z grzybami, Syrah może być doskonałym wyborem. Jego smakowa głębia idealnie współgra z nutami grzybów, tworząc harmonijną kombinację.

- Potrawy o intensywnym smaku i pikantności, takie jak potrawy kuchni indyjskiej czy meksykańskiej, mogą być doskonałym wyborem do towarzystwa, ponieważ wino to może równoważyć te pikantne smaki.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.