Historia Szampana - Króla win musujących
Wiedza o winie
19.10.2023

Historia Szampana - Króla win musujących

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Historia szampana jest burzliwa, jak bąbelki, które przez wieki powstawały i kształtowały się w butelkach. To dzięki Rzymianom producenci szampana zawdzięczają uprawę winorośli na tych terenach. Od około I wieku n.e. obsadzają oni obecne tereny regionu Champagne.

Z wiekiem winorośle były uprawiane głównie przy przyklasztornych parcelach. Dopiero w późniejszych latach zaczęła je uprawiać również szlachta.

Skąd wzięła się taka popularność szampana?

Największy rozkwit szampana można datować na XVII wiek. Paryskie rodziny, które posiadały swoje ziemie w Szampanii mocno lobbowały swoje trunki na salonie królewskim.  Staje się on najpierw marketingowym produktem popularnym na dworach Francji i Anglii aby później przejść swoją rewolucję w produkcji. Wpływ na to mieli m.in. Anglicy. To oni jako pierwsi odkryli proces wtórnej fermentacji w butelce dodając melasę i cukier oraz wyprodukowali grubsze butelki.

Jednak to mnich Dom Pierre Perignon potrafił wykorzystać wszystkie te osiągnięcia w celu wyprodukowania szampana. To on zrewolucjonizował na tamte czasy produkcję i podejście do szampana. Dzięki użyciu angielskich butelek oraz przechowywaniu butelek w chłodniejszych pomieszczeniach  przestał powstawać problem wybuchających butelek. Użycie korka z oplotem konopnym spowodował, że korki nie wystrzeliwały jak poprzednio. Jego podejście do uprawy i selekcji gron powodowało diametralne podniesienie jakości szampana. 

Był to przełom w produkcji pośredniego lekko zabarwionego na czerwono mętno - słodkawego trunku zwanego szampanem. XVIII wiek przynosi kolejne przełomowe wydarzenia związane z produkcją szampana. W 1972 roku Ludwik XV normuje wymiary butelek i wprowadza zgodę na eksport szampana przy ich użyciu.

Powstają pierwsze duże domy szampańskie: Ruinart, Taittinger,  Moët & Chandon, Cliquot, Heidsieck. Dopiero na początku XIX wieku w domu szampańskim Clicquot z jej właścicielką na czele Madame Clicuot wymyślono metodę remuage, która powodowała oczyszczanie szampana z osadu. 1911 rok jest rokiem zastrzeżenia nie tylko metod produkcji szampana, ale również jego miejsca pochodzenia.

Do dzisiaj szampan jest uważany za bardzo szlachetny trunek, spożywany na specjalne okazje. A jego cena powoduje, że jest on trunkiem niedostępnym dla wszystkich. Nie otwieramy go co dzień i staramy się nie wszystkich nim częstować. A sam trunek pijemy w kryształowych kieliszkach nie dodając żadnych dodatków, choćby najsłynniejszej truskawki. 


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.