Świat wina - inspirujące filmy, które trzeba zobaczyć
Wino w kulturze
01.06.2022

Świat wina - inspirujące filmy, które trzeba zobaczyć

Autor posta Karolina Janiec
Karolina Janiec

10/10

Jeżeli lubisz relaksować się z kieliszkiem wina w ręku, a do tego uwielbiasz kino z pewnością pokochasz filmy z winem w tle. Okazuje się, że wino jest idealnym bohaterem filmowych kreacji, zarówno w formie wciągającej fabuły z romansem w tle jak i dokumentalnych, niezwykle ciekawych i pouczających produkcji. Oto nasze inspirujące propozycje!

„Dobry rok”

reż. Ridley Scott, 2006

Życie bankowca granego przez Russella Crowe’a ulega całkowitej zmianie, kiedy otrzymuje w spadku po wuju winnicę w Prowansji. Plan szybkiej sprzedaży winnicy jednak przegrywa z pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa z rodzinnej posiadłości. To pełny humoru i ciepła film, oddający piękno i harmonię małego miasteczka, ich mieszańców i obyczajów. Film zdecydowanie dla miłośników wina i pięknych krajobrazów. Ridley Scott znany głównie z filmów akcji, miło zaskakuje nas urokliwością i sentymentalnością tego dzieła.

„Bezdroża”

reż. Alexander Payne, 2004

Kolejna propozycja to klasyka gatunku, film nagrodzony Oscarem w 2005 roku za najlepszy scenariusz. Polecamy go miłośnikom wina i nie tylko. To pełna błyskotliwych dialogów opowieść o przyjaźni i kryzysie wieku średniego, której smaku dodają wyborne wino i kobiety w tle. Podróż dwóch przyjaciół po znanych amerykańskich winnicach odmienia ich życie i nadaje mu nowy sens. Prawdziwym bohaterem filmu jest jednak wino, polecamy oglądać z kieliszkiem dobrego Pinot Noir w ręku.

„Spacer w chmurach”

reż. Alfonso Arau, 1995

Film przedstawiający niezwykle piękną historię miłosną w scenerii starej rodzinnej winnicy w dolinie Napa. Keanu Reeves wciela się w rolę weterana II wojny światowej, który próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Postanawia pomóc dziewczynie spodziewającej się nieślubnego dziecka, którą poznaje w pociągu. Trafia do winnicy, gdzie niestety nie wszystko będzie układało się idealnie i mimo, że jego życie nieco się komplikuje, kojąca atmosfera winnicy okazuje się zbawieniem dla jego duszy.

„Nasz najlepszy rok”

reż. Cedric Klapisch, 2017

Opowieść dotyczy trójki rodzeństwa, którzy po latach spotykają się w obliczu rodzinnej tragedii. Ich ojciec, właściciel rodzinnej winnicy w Burgundii umiera tuż przed winobraniem. Rodzeństwo musi teraz nauczyć się prowadzić rodzinny biznes, opanować sztukę winiarstwa, odpowiednio poprowadzić uprawę winorośli, przy okazji starając się odbudować swoje zaniedbane relacje i poukładać swoje życie rodzinne. Tutaj rytm filmu jest ściśle związany ze zbiorem winogron, a akcja nabiera tempa wraz z kolejnymi etapami winobrania. Przyjemny, wzruszający obraz, który odsłania nam tajniki prowadzenia rodzinnej winnicy.

Filmy dokumentalne – polecamy szczególnie wielbicielom wina, ciekawym jak powstaje wino, jak wygląda uprawa winorośli, dla chcących odkryć tajemnice najsłynniejszych winnic świata. A niektóre z nich ogląda się jak najlepsze filmy akcji.

„Somm”, 2013

 Klasyk nie tylko dla fanów wina. Ten amerykański dokument przedstawia przygotowujących się sommelierów do jednego z najtrudniejszych egzaminów na świecie – Master Sommelier Diploma. Niezwykle wciągający, trzymający w napięciu obraz zdeterminowanych, walczących o ten upragniony tytuł sommelirskiego fachu. Niezliczone degustacje w ciemno, stosy materiałów do opanowania, nieprzespane noce, rywalizacja…

„Somm: Into the botlle”, 2015

 To druga część wspomnianego już filmu. Spotykamy tutaj ponownie bohaterów pierwszej części, jednak nie jest to kontynuacja ich historii, a stanowi wprowadzenie do świata wina. Zobaczymy tu również wiele wywiadów ze znanymi winiarzami. Polecamy go głównie będącym na początku winiarskiej przygody, gdyż odpowiada na wiele trapiących nas pytań.

„Somm 3”, 2018

 Trzecia część serii dokumentów, polecamy ją głównie osobom mocno wtajemniczonym w tematykę wina. Opowiada o słynnej degustacji paryskiej z 1976 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii, wina pochodzące z Kalifornii zostały ocenione wyżej od tych z Francji. Stanowiło to przełom w winiarskim świecie, które do dziś ma ogromne znaczenie.

„Czerwona obsesja”

reż. David Roach, Warwick Ross, 2013

Jeden z najlepszych dokumentów na temat wina. To Australijski dokument, przedstawiający wywiady z producentami wina oraz miłośnikami tego trunku. W roli narratora występuje Russel Crowe, który przedstawia nam kulisy zmian jakie powstały po otwarciu się na chiński rynek. Film zdecydowanie warty zobaczenia.

„Kwaśne winogrona”

reż. Jerry Rothwell, Reuben Atlas, 2016

Niezaprzeczalnie ten film jest o winie, o tych najlepszych, najdroższych na świecie, pożądanych przez amerykańskich kolekcjonerów. Obserwujemy w nim fascynujący rynek aukcji oraz szokujący proceder fałszerstwa, który niestety ma miejsce również w świecie wina. Dokument przedstawia historię Indonezyjczyka Rudy’ego Kurniwana, słynnego fałszerza, który w pierwszej dekadzie XXI dopuścił się oszustw sprzedając na aukcjach podrobione wina. Ofiarami padali głównie amerykańscy kolekcjonerzy wina. W ciągu niespełna kilku lat dorobił się w ten sposób niemal 35 milionów dolarów. Historia nieprawdopodobna, wciągająca i fascynująca.


Powiązane artykuły