Sposoby na przechowywanie otwartego wina
Porady
28.06.2021

Sposoby na przechowywanie otwartego wina

Kamil Giszka
Kamil Giszka

9/10

Radość płynąca z ulubionej butelki wina, bądź odkrywania nowych smaków może być inspirującym i wciągającym doświadczeniem. Ile może stać otwarte wino? Jak przechowywać wino po otwarciu oraz jak jeszcze możemy przedłużyć przechowywanie? Zapraszamy do lektury.

Jakkolwiek zdarza się, że nie potrzebujemy całej butelki, a jedynie np. kieliszek wina do posiłku. Trunek pozostający w butelce zaczyna tracić aromaty i smaki, aż w końcu się psuje. Mówimy o naturalnym produkcie, zatem to w pełni spodziewany proces. Na szczęście jest kilka sposobów, które wspomagąją przechowywanie wina po otwarciu i przedłużają jego żywotność. Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań. Ile może stać otwarte wino? Jak przechowywać wino po otwarciu oraz jak jeszcze możemy przedłużyć przechowywanie? Zapraszamy do lektury.

Ile może stać otwarte wino?

Naturalnie nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wino zależnie od jego walorów związanych z zawartością alkoholu czy cukru resztkowego będzie przygasać w różnym czasie.

Najszybciej swoje charakterystyczne cechy tracą wina musujące ze względu na uciekające bąbelki. Dlatego też prosecco, cavę czy szampana warto spożyć w przeciągu dwóch dni, uprzednio trzymając butelkę w lodówce.  Dobrym rozwiązaniem będzie także stoper do win musujących, który poradzi sobie lepiej od zwykłego korka.

Delikatne białe wina o niższej zawartości alkoholu, trzymane w lodówce oraz pełniejsze wina czerwone przechowywane w temperaturze pokojowej powinny wytrzymać kilka dni. Niemniej, jeżeli ten czas nie jest dla Was satysfakcjonujący, istnieje kilka sposobów na przedłużenie żywotności wina.

Jak przechowywać otwarte wino?

Negatywny wpływ na otwarte wino ma kilka czynników, takich jak nadmierne ciepło, ekspozycja na światło czy kontakt z tlenem. Ten ostatni element jest kluczowym faktorem, z którym musimy sobie poradzić chcąc utrzymać wino „przy życiu”. Wynika to z faktu, że w przypadku kontaktu wina z tlenem następuje proces przemiany w ocet. Stąd też w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o efektywne zamknięcie wina w butelce.

Z nadmiernym ciepłem możemy sobie poradzić umieszczając otwarte wino w lodówce. To naturalny odruch przy winach białych, które pijemy schłodzone. Dla win czerwonych nie jest to już tak oczywiste, ponieważ zbyt niska temperatura potrafi przykryć ich najważniejsze walory. Niemniej umieszczenie takiej butelki w lodówce spowolni proces oksydacji, a co za tym idzie – wino zachowa dłużej swoją świeżość.

Butelkę otwartego wina warto postawić pionowo, tak aby zmniejszyć powierzchnię mającą kontakt z tlenem. Wówczas w naturalny sposób znacznie spowolnimy proces oksydacji. Jest to czynność odwrotna do tej wykonywanej podczas otwierania butelki. Wtedy ten kontakt jest pożądany, aby jak najszybciej uwolnić pełnię aromatów ukrytą w winie.

Narzędzia wspomagające przechowywanie wina

Potrzeba matką wynalazków! Również w tym wypadku powstały specjalne narzędzia pomagające w przechowywaniu otwartego wina. Jednym z podstawowych rozwiązań jest pompka do wina odsysająca tlen z butelki i zamykająca ją szczelnie specjalnym korkiem. W ten sposób wino w butelce nie pracuje z tlenem, a proces oksydacji zostaje zatrzymany.

Istnieją również specjalne urządzenia, umożliwiające nalewanie wina… bez otwierania butelki! Opierają się one na wprowadzeniu do butelki obojętnego gazu, zazwyczaj argonu, jednocześnie wypychając wino w stronę kieliszka. Minusem tego rozwiązania jest wysoka cena – zarówno samego urządzenia jak i później nabojów z gazem.

Wśród innych rozwiązań warto rozważyć wybór mniejszej butelki. Wino często ma swoje odpowiedniki w postaci mniejszego litrażu mieszczącego się w 375 bądź 200 ml, co idealnie sprawdzi się podczas indywidualnej degustacji.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.