rating 8/10

Zima - piękna pora roku, puszysty śnieg na dachach, kolorowe światełka mrugające z okien i witryn sklepowych, zapach choinki… Czego trzeba więcej? A co powiesz na parujące, aromatyczne, przepyszne grzane wino? O, tak! To jest dopełnienie szczęścia podczas zimowej, wieczornej aury.

Grzaniec znany nie od dziś

Wino grzane pojawia się w tradycji bardzo dawno temu, bo w czasach Starożytnego Rzymu. Rzymianie bardzo lubili gorące napoje na bazie wina, dosładzane miodem. Mieli do tego nawet specjalne naczynie, które stanowi prototyp dzisiejszych samowarów. Najprostsze grzańce doprawiane były tylko miodem, bardziej wykwintne trunki „ulepszane” były olejkiem różanym, trawą cytrynową, tatarakiem, kozłkiem lekarskim oraz szafranem.

W średniowieczu wino grzane było dobrem luksusowym i mogli się nim cieszyć tylko nieliczni. Przyprawy korzenne były w tym czasie bardzo drogie. Pierwsze konkretne wzmianki historyczne pochodzą z Francji i Hiszpanii, gdzie trunek ten nazywany był „piment” i służył jako lekarstwo w dolegliwościach trawiennych i przeziębieniach.
Były to jednak nieco inne grzańce, choć to właśnie na tych recepturach oparte są znane nam napoje.

Rodzaje wina grzanego

Wina grzane mają kilka odmian. W Norwegii nazywane są glögg i przygotowuje się je dodając do podgrzanego wina miód, cynamon, goździki, imbir, skórkę pomarańczową i migdały oraz rodzynki, wzmocnione uprzednio wódką lub koniakiem. W Niemczech i Austrii grzane wino nazywane jest glühwein i jest przyrządzane z dodatkiem miodu, cynamonu i goździków. Mieszkańcy Włoch i Francji do przygotowania win grzanego używają białych win - napój taki jest delikatniejszy i mniej korzenny, rezygnują oni z miodu na poczet soku z pomarańczy, a zamiast goździków i cynamonu dodają miętę i wrozmaryn.

Planując przygotowanie wina czerwonego grzanego warto sięgnąć po wino niewytrawne o nieco wyższej zawartości alkoholu. Dobrze do tego celu sprawdzą się wina gruzińskie, węgierskie. Jeśli chodzi o szczepy do wina grzanego czerwonego polecane są Portugieser, Pinot Noir oraz Dornfelder. Do białych win grzanych również wybieramy wino niewytrawne, sprawdzi się Chardonnay oraz Riesling. 

PRZEPIS NA GRZANE WINO

483x299-1.jpg

Przepis na grzane wino czerwone

SKŁADNIKI

  • butelka wybranego, czerwonego wina
  • przyprawy: cynamon, imbir, goździki
  • miód lub sok malinowy do smaku
  • kilka plastrów aromatycznej pomarańczy i skórki cytryny

Do rondla przelej butelkę wina, dodaj przyprawy, miód lub sok, wrzuć pomarańcze i skórki cytryny. Podgrzej (uważaj, aby się nie zagotowało!), podawaj ciepłe.

Przepis na grzane wino białe

SKŁADNIKI

  • butelka wybranego, białego wina
  • przyprawy: laska wanilii, 2 łyżki gożdzików
  • kilka liści mięty
  • sok z dwóch pomarańczy

Na patelni upraż laskę wanilii oraz goździki. Wino przelej do rondla i podgrzewając, dodaj wanilię, goździki i kilka liści mięty. Na koniec dodaj sok wyciśnięty z dwóch pomarańczy. Jak wyżej- wina nie zagotowujemy (nie chcemy aby alkohol wyparował), podajemy ciepłe i cieszymy się jego wspaniałym smakiem.

Chcąc cieszyć się winem grzanym podczas chłodnych, zimowych wieczorów możemy również sięgnąć po gotowy trunek, zawierający w sobie odpowiednio skomponowany zestaw przypraw. Wino Hürschi Dornfelder ukrywa w swej butelce te aromaty, które są najbardziej pożądane w popularnym "grzańcu"- mocno wyczuwalne goździki oraz nuty rozgrzewającego cynamonu. Dornfelder w dosłownym tłumaczeniu znaczy „rozżarzone wino” podgrzane do temperatury 50˚C-60˚C, otuli nas przyjemnym ciepłem i będzie doskonałym kompanem w chwili relaksu. Zarezerwujesz je tutaj