Jak wybierać wśród win frizzante?
Porady
30.06.2022

Jak wybierać wśród win frizzante?

Autor posta Maria Kuziela
Maria Kuziela

9/10

Wina frizzante, czyli musujące wina wytwarzane metodą Charmata lub przez nasycenie CO2. Charakteryzują się lekkimi przyjemnymi bąbelkami oraz zazwyczaj mniejszą zawartością alkoholu. Świetnie orzeźwią w najbardziej upalne dni w roku. Jeśli zastanawiacie się jak rozpoznać na półce takie wino to zapraszam do dalszej części tekstu.

Rodzaje win frizzante

Co istotne, wina frizzante mają obniżone ciśnienie w butelce. Dla porównania, Prosecco w wersji spumante ma co najmniej trzy i pół Bara, natomiast w winach frizzante ciśnienie nie przekracza trzech Barów. 

Frizzante cieszą się niezwykłą popularnością wśród włoskich producentów. Nierzadko znajdziemy wersję frizzante wśród prosecco, ale to także styl wina charakterystyczny dla butelkek z Lambrusco (które znajdziemy zarówno w wersji słodkiej – dolce, jak i wytrawnej – secco). 

Popularnością i prestiżem cieszą się też piemonckie wina Moscato d’Asti. Delikatne, zawierające jedynie ok. 5% alkoholu i z delikatnym, orzeźwiającym bąbelkiem, urzekają swoją jedwabną strukturą i lekkim smakiem. Mimo wyższych cen, jakie generuje produkcja tego wina, można śmiało przyznać, że jest to doświadczenie warte zaserwowania sobie odrobiny przyjemności. 

Porzucając włoskie granice trafimy jeszcze do regionu Minho w Portugalii, gdzie produkuje się jedne z najpopularniejszych win frizzante – Vinho Verde. Choć zazwyczaj wytrawne, wiele butelek zawiera w sobie niższą zawartość alkoholu, a lekka i zwiewna owocowość idealnie równoważy się z ekspresyjną i orzeźwiającą kwasowością. Jedna z tych pozycji, o których w lato nie wolno zapomnieć! 

Oznaczenia na butelce

Nie każda butelka ma oznaczenie wina frizzante, dlatego tutaj warto posiłkować się informacjami zawartymi na etykiecie, a także wsparciem merytorycznym specjalisty. Choć wiele butelek będzie też sugerowało bąbelki w środku odpowiednim korkiem – nie wolno dać się zmylić, bowiem wiele win frizzante jest zamkniętych tradycyjnym korkiem bądź zakrętką – i tak też się dzieje w przypadku choćby Vinho Verde. 

Na jakie okazje i do czego?

Frizzante jest bardzo uniwersalnym winem, które pasuje na wiele okazji. Letnie przyjęcia typu garden party w domu aż się proszą o orzeźwiającą butelkę z bąbelkami. Doskonałym pomysłem jest także uświetnienie wesela delikatnym winem tego typu. To także doskonały, niezobowiązujący aperitif, towarzysz lekkich przekąsek, owoców morza i sałatek, a także kompan do wieczornego relaksu z książką. W przypadku słodszych smaków zamkniętych w butelce – delikatne desery i owoce okażą się tu idealnym połączeniem! 

Czy wiesz że?

  • Wino Frizzante im młodsze tym lepsze, tutaj akurat rocznik nie ma znaczenia, najlepiej wybierać te z aktualnego rocznika
  • Frizzante tak samo jak wina spumante mogą być dodatkiem do letnich drinków na bazie Aperolu czy Martini.

Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.