Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose
Porady
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Autor posta Magdalena Ambroszczak
Magdalena Ambroszczak

10/10

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.

Wina Rose co je wyróżnia?

Wina rose kuszą nie tylko subtelnym i eleganckim różowym kolorem. Dodatkowo charakterystyczny dla nich jest bukiet aromatów, który skrywa w sobie moc czerwonych owoców i kwiatów. Dominujące aromaty to: truskawki, melon, płatki róży, seler naciowy i skórka z pomarańczy. Wina różowe powstające w chłodnym klimacie będą bogatsze w aromaty żurawiny i czerwonej porzeczki. Natomiast te z ciepłego klimatu wyróżniać będą intensywniejsze nuty malin i wiśni.

W ustach orzeźwiająca kwasowość win różowych przełamana jest wyraźnymi nutami słodyczy, co sprawia, że wina rose są doskonale zbalansowane i delikatne. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych tj. dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze są wszechstronnymi i lubianymi winami, które cieszą się popularnością.

Z jakich regionów najlepiej wybrać wina różowe?

Francuskie wina różowe są wytrawne i pochodzą głównie z Prowansji i Langwedocji – Roussillion. Zazwyczaj powstają z połączenia szczepów Grenache i Syrah. W całej Prowansji wina różowe stanowią wyraźną część ogólnej produkcji. Inną francuską apelacją win różowych jest Rose d’Anjou znajdującej się w Dolinie Loary. Powstają tam wina z kupażu gron Cabernet Franc, Grolleau oraz Gamay. Klasową apelacją z samego serca Doliny Rodanu, czyli jednego z cenionych regionów winiarskich Francji jest apelacja AOC Tavel. Powstają w niej wina różowe z kupażu szczepów Grenache, Syrah oraz Mourvedre, uchodzą za najbardziej klasowe francuskie różowe wina.

We Włoszech znajdziemy także kilka apelacji win z dodatkiem słowa „chiaretto” w nazwie, co oznacza, że mamy do czynienia z winem różowym. Rosato produkowane jest w całych Włoszech na bazie jednej lub kilku lokalnych odmian winogron. W większości z nich to proste, przyjemne wina codzienne. Wśród win włoskich znajdziemy wiele musujących win różowych np. jedna z najsłynniejszych apelacji na świecie produkująca wina musujące – Prosecco DOC w Veneto, w północnych Włoszech produkuje Prosecco w różowej interpretacji, łączącej w sobie szczepy Glera oraz Pinot Noir, które w klasyczny dla regionu sposób przechodzą drugą fermentację w kadziach słynną metodą Charmata.

Kalifornijski słodki i owocowy Zinfalndel jest amerykańskim szczepem nr 1 z którego powstają wina różowe. Stale pojawiają się nowe warianty różowych win, jednak królem pozostaje white Zinfandel, a większość winogron odmiany Zinfandel przeznacza się na produkcję wina white zinfandel.

Hiszpańskie różowe wina powstają głównie ze szczepu tempranillo. Są to wina bardziej wytrawne w porównaniu z winami z USA. Drugim popularnym szczepem jest Garnacha, nadającym winom różowym smak kandyzowanego grejpfruta.

Z jakimi potrawami łączyć wina różowe

Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych – dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, możliwości jest wiele, możemy podawać je do różnorodnej gamy potraw. Od ryb i owoców morza zaczynając – od krewetek, aż po łososia, ale także tłustych ryb słodkowodnych, ze szczupakiem i sumem na czele. To także dobry pomysł przy sałatach z dodatkiem mięsa, pizzy, białych mięsach, szczególnie tych mocno przyprawionych czosnkiem i innymi aromatycznymi przyprawami lub sosami owocowymi. Pasuje więc zarówno do kuchni orientalnych i śródziemnomorskich, z powodzeniem towarzyszyć będzie również daniom kuchni polskiej, które powstają z drobiu, ryb czy delikatnych mięs królika, kaczki czy gęsi.

Serwowanie win różowych

Dla win różowych polecam kieliszek koncentrujący aromaty, a więc duży, wysoki, o czasze zwężającej się ku górze. Dzięki czemu uda się wychwycić subtelne kwiatowe nuty. Wina różowe podajemy zimne. Pijemy świeże, nie powinny być starsze niż 2 lata.


Powiązane artykuły