Shalom Israel!
Wiedza o winie
24.09.2010

Shalom Israel!

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

„Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo stworzyłeś owoc winnego krzewu” – To błogosławieństwo nad winem recytuje się (po hebrajsku) w szabat przed każdym posiłkiem, począwszy od wieczerzy piątkowej. 

Wypija się wówczas lampkę koszernego wina - jest to zwykle słodkie wino kiduszowe. Pragnę w tych kilku słowach przybliżyć czytelnikom wina i napoje z których słynie Izrael.

Izrael - winorośl

Winorośl uprawiana jest w Izraelu od co najmniej 5000 lat. Tę prawdę historyczną możemy znaleźć na symbolu izraelskiego Ministerstwa Turystyki oraz głównego producenta win spółki Carmel. Symbolem tym jest wizerunek dwóch mężczyzn wysłanych przez Mojżesza do Kanaanu, powracających z wielką kiścią winogron. Winorośl (hebr. gefen) jest ważnym symbolem w kulturze i obrzędowości żydowskiej. W starożytnym Izraelu wino pito przed, w czasie i po posiłkach, ale Tora przestrzega przed jego nadużywaniem.

Izrael - winogrona

Na monetach z okresu Drugiej Świątyni są winogrona. Grona i liście winorośli spotyka się też często na mozaikach i płaskorzeźbach synagog. W latach diaspory Żydzi przestali pić wino, ale po powrocie do Izraela ta stara tradycja odżyła, a produkowane tu wino zyskało wysoką markę. Dzisiaj w uprawie winorośli i produkcji wina Izrael wykorzystuje najnowsze technologie, sprowadza się nowe szczepy krzyżuje je i miesza w celu uzyskania oryginalnego smaku, najwyższej jakości typowego izraelskiego wina (wino – jajin).

Izraelskie wina

Najlepsze izraelskie wina pochodzą ze wzgórz Golan, z okolic Katzrin. Tutaj można zaobserwować idealną współpracę zarówno kibuców jak i mieszkańców osad którzy zorganizowani są w spółdzielnie produkcyjne. Tutejsze wino podtrzymuje biblijną tradycję bo już trzy razy z rzędu jako jedyne na świecie zdobyło najwyższe nagrody na światowej wystawie Vinexpo. Gleby i suchy klimat znakomicie sprzyjają uprawie winorośli, a słabe opady są sztucznie regulowane. Do popularnych winorośli należą tu: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Emerald Riesling, produkuje się także słodki Muscat i aromatyczną kalifornijską odmianę Zinfandela. Wina te dzielimy na trzy klasy: Yarden (najlepsze), Gamla i Golan.

Tylko tu wykorzystuje się odmianę winorośli Merlot, także tu powstają znakomite wytrawne wina musujące. Carmel – uważa się że nazwa pochodzi od słów Kerem El -„Boża winnica”. Sto lat temu baron Edmund de Rothschild założył tu winnice pod nadzorem francuskich specjalistów. Winnica Mizrachi w Zichron Ya’akov jest obecnie największym w kraju producentem wina, słynie też z udostępnienia winnic dla turystów.

Wina Carmel

Wina Carmel są niezwykle popularne w Izraelu, produkuje się tu wina czerwone, białe i różowe, różnych odmian, są dobrej jakości i w dobrej przystępnej cenie. Rishon I’Tsion – znaczy „Pierwsze w Syjonie”, jest to bowiem pierwsze nowożytne osiedle żydowskie, założone w 1882 roku. Pięć lat później baron Rothschild poręczył finansowo za pionierów i tu również założył winnice, które rychło zyskały sławę. Miejscową wytwórnię można zwiedzać oczywiście łącznie z degustacją win, których jakość ciągle rośnie. Inne mniejsze regiony winiarskie to tereny wokół Aszkelonu i Beer Szeby, trochę tańsze wina pochodzą z winnic Segal i Baron, znane są wina Monfort z winiarni w Netanii.

Wpływ zakonników na produkcję izraelskich win

Wiele wytwórni win swoją sławę zawdzięcza zakonnikom, należą do nich winnice klasztoru trapistów w Latrun (pomiędzy Tel Avivem, a Jerozolimą) produkujące wina od 1899 roku dzięki wiedzy francuskich zakonników. Także Instytut Teologiczny Cremisan (k. Betlejem) i będące w jego posiadaniu winnice, oferuje białe wina już od 1885 roku, prowadzony jest przez włoskich salezjan. Obecne plantacje winogron zajmują w Izraelu ponad 8000 akrów ziemi i zbiera się z nich ponad 80 tys. ton winogron różnych odmian i najlepszej jakości.

Eksport izraelskich win

Wina eksportuje się także na wymagające rynki USA, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. Do popularnych i cenionych win zaliczyć trzeba: Cabernet Sauvignon Rothschild, Carmel, Carmel Mizrachi, Emerald Riesling, Gamla Chardonnay, SelecteD (White Zinfandel), Barkan Classic (Shiraz), King David, Yarden, Golan (Rose of Cabernet), Ben Ami (Un Vin Segal), Kinor (Sacramental Sweet Red Wine), Shell Segal Izrael (Cabernet Sauvignon, Argaman, Patite Syrah, Dry Red Vine) W Izraelu produkowane są także wina mocne, sherry, porto i wermuty. Ciekawym akcentem winiarskim w Muzeum Ziemi Izraelskiej (Tel Aviv) jest ogromna stara zabytkowa prasa do wyciskania winogron jak też wiele innych akcentów winiarskiej historii Izraela.

Poza winem - likier Sabra

Innym narodowym trunkiem izraelskim jest znakomity likier o smaku czekoladowo-pomarańczowym Sabra (30 % alc.) chętnie spożywany po obiedzie jak i do deserów. Cechuje go piękna i oryginalna kulista butelka, pakowany w eleganckim kartoniku, produkowany na chronionych przepisach w Rehovot, sygnowany pieczęcią koszerny, chętnie przywożony z Izraela jako survenir. Równie znany likier to Hallelujah z Carmel-Zion (w stylu żydowskiego Grand Marnier).

Poza winem - Arack i izraelskie piwa

Trzeba tutaj wspomnieć także o słynnym araku (arack) z Ramallah (specjalność Jafy), arak produkowany jest z ryżu, soku palmy i daktyli. Równie popularny i tani jest arak (Extra Fine Special) z Askalon produkowany przez Askalon Wines – Carmel Zion Ltd. Uznaniem cieszą się produkowane tu brandy: Stock, Carmel’s 777 i Grand pochodzące z gorzelni Carmel-Zion. Osobnym godnym uwagi tematem są izraelskie piwa (piwo - bira) z czołowymi markami Maccabee i Gold Star, są to znakomite piwa jasne pełne zaliczane do najlepszych piw w Izraelu, zachwalane przez smakoszy na świecie!

Marki te ze sobą rywalizują, piwa licznie nagradzane, od 4,7 do 4,9 % zawartości alkoholu, podobne w smaku. Ceny piw lanych (kuflowych) są dość zróżnicowane z zależności od lokalu i wynoszą od 8 do 20 NIS (szekli) za kufelek 0,5 l. Piwo jest rozlewane w browarach do butelek, puszek oraz keg o różnych poj. Browar Goldstar zał. w 1950 r. wypuścił ostatnio na rynek nowe piwo Dark Lager Beer, cieszące się dużą popularnością wśród smakoszy.

Poza winem - Taybeh Beer (Dark)

Także niedawno na rynku piwnym zaistniała nowa marka Taybeh Beer (Dark), piwo warzone przez Palestyńczyków w mieście o tej samej nazwie leżącym na Zachodnim Brzegu Jordanu, piwo cieszy się sporą popularnością. Na rynku piw można spotkać piwo Nasher o zawartości alc. 1.8 % i większej, jasne i ciemne, dawniej nie cieszące się popularnością, obecnie poprawiło znacznie swą jakość!, ciemny dobrze schłodzony Nasher cudownie gasi pragnienie! (sprawdzone). Najcenniejszym towarem tego kraju jest „pokój” o tym wciąż mówią ludzie religijni, pochylając się w czasie modlitwy nad kielichem wina, niech winorośl symbol pomyślności tego cudownego kraju i jego mieszkańców zawsze im przyświeca. Izraelczycy noszą w sercu kawałek Polski, kraju z którym wiąże ich wspólna czasami niełatwa historia. W ten jubileusz państwa 60. lecie Izraela (2008) wznieśmy winem koszernym toast za pomyślność tego kraju!

Lahajim, na zdrowie!
Źródło: www.lanciaklub.pl


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.