California
Wiedza o winie
27.07.2013

California

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nie ma żadnego błędu w twierdzeniu, że wina amerykańskie to wina kalifornijskie. Około 95% win produkowanych w Stanach Zjednoczonych pochodzi właśnie z tego stanu.

Fenomen kalifornijskiego winiarstwa tłumaczy się specyfiką lokalnego klimatu. Ogólnie jest tam cieplej niż w Europie, ale ten rozległy obszar, oprócz tego, że obejmuje aż 5 stref klimatycznych, jest mocno pofałdowany. Powoduje to, że niektóre okolice są równie chłodne, jak północna Burgundia czy Szampania, inne zaś równie ciepłe, jak Dolina Rodanu, Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Także pod względem jakości produkowanych win – jakkolwiek by na to nie patrzeć – jest to obszar wielkich kontrastów. Bo choć bez wątpienia ciągle dominuje tu produkcja masowa i działają największe koncerny winiarskie na świecie, to jest to również wielki obszar wyrobu win zdecydowanie zaliczanych do najlepszych na świecie. Kalifornia to także obszar wielkich eksperymentów winiarskich, braku typowo europejskich ograniczeń co do wyboru sadzonych odmian, miejsca ich uprawy, czy też swobody w dziedzinie sposobu upraw, irygacji winnic, winifikacji i dojrzewania wina. Ta dowolność sprawia, że z roku na rok gwałtownie, jak na winiarstwo, zmienia się obszar upraw czy preferencje dotyczące różnych odmian winogron.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?