Barossa Valley
Wiedza o winie
22.07.2013

Barossa Valley

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Bez wątpliwości najsłynniejszy, obok Coonawarra, region Australii. Początek swojej historii datuje na rok 1842, kiedy to imigranci ze Śląska, którzy musieli uchodzić przed represjami zaborcy, osiedlili się na tych ziemiach i rozpoczęli nowe życie.

Dzięki niemiecko brzmiącym nazwiskom wielu tutejszych producentów, łatwo wyszukać wina z tego regionu pośród innych. Barossa to przede wszystkim najlepsze w Australii, o ile nie na świecie, Shiraz, który na piaszczystych i gliniastych podłożach dominujących w dolinie, a także jej swoistemu klimatowi potrafi osiągnąć najwyższe loty. Barossa słynie także z wybornych, tęgich Rieslingów, jednak dominującymi szczepami białymi są Chardonnay i Semmilion, które tu właśnie potrafią żyć w symbiozie i dawać niepowtarzalne cuvee. Warto także pamiętać o zestawach odmian typowych dla Doliny Rodanu, czyli Grenache, Mourvedre i Shiraz, a także o wysokiej klasy Cabernet Sauvignon.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?