Barossa Valley
Wiedza o winie
22.07.2013

Barossa Valley

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Bez wątpliwości najsłynniejszy, obok Coonawarra, region Australii. Początek swojej historii datuje na rok 1842, kiedy to imigranci ze Śląska, którzy musieli uchodzić przed represjami zaborcy, osiedlili się na tych ziemiach i rozpoczęli nowe życie.

Dzięki niemiecko brzmiącym nazwiskom wielu tutejszych producentów, łatwo wyszukać wina z tego regionu pośród innych. Barossa to przede wszystkim najlepsze w Australii, o ile nie na świecie, Shiraz, który na piaszczystych i gliniastych podłożach dominujących w dolinie, a także jej swoistemu klimatowi potrafi osiągnąć najwyższe loty. Barossa słynie także z wybornych, tęgich Rieslingów, jednak dominującymi szczepami białymi są Chardonnay i Semmilion, które tu właśnie potrafią żyć w symbiozie i dawać niepowtarzalne cuvee. Warto także pamiętać o zestawach odmian typowych dla Doliny Rodanu, czyli Grenache, Mourvedre i Shiraz, a także o wysokiej klasy Cabernet Sauvignon.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.