Profesjonalna degustacja wina
Porady
18.01.2010

Profesjonalna degustacja wina

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Celem profesjonalnej degustacji jest próba zanalizowania cech wina i określenie jego pierwotnego oraz aktualnego stanu fizjologicznego. Wyniki tych badań opisujemy w kartach degustacyjnych, ewentualnie próbując umieścić w nich także przewidywany dalszy rozwój danego wina w przyszłości.

Do prawidłowego przeprowadzenia degustacji win trzeba spełnić kilka podstawowych warunków, dotyczących m.in. miejsca, w którym będzie się ona odbywać, osób uczestniczących (ważne jest, aby przed degustacją nie jeść potraw pikantnych, mocno doprawionych np. czosnkiem lub bardzo słodkich, jaką bez wątpliwości jest czekolada), naczynia użytego do degustacji oraz kolejności podania win.

Najlepsza pora na degustację?

Profesjonalna degustacja wina powinna być organizowana w późnych godzinach porannych, kiedy to organizmy degustujących są już w pełnej pracy dnia codziennego, a z drugiej strony ich receptory są jeszcze „nie zmęczone” innymi spotkanymi wcześniej smakami. Idealną sytuacją jest, gdy degustatorzy stawią się na czczo, jako że wtedy ich zmysły będą najbardziej wrażliwe.

Pomieszczenie pod degustację

Pomieszczenie, w którym ma zostać przeprowadzona degustacja wina, powinno być czyste i przewietrzone, a także zapewnić wystarczające naświetlenie, najlepiej naturalne lub zbliżone.

Ilość win na degustacji

Najlepsze rezultaty otrzymamy podczas degustacji maksymalnie 6 gatunków wina w jednym panelu. W przypadkach próbowania wyższych ilości etykiet, degustujący mogą nie móc w pełni wykorzystywać zdolności organoleptycznych organizmu w wyniku pojawiającego się zmęczenia i osłabienia wrażliwości receptorów smaku i węchu.

Przygotowanie do degustacji

Amatorzy wina, którzy znajdują się na początku drogi do bycia profesjonalnym lub wprawnym degustatorem powinni rozpoczynać naukę rozpoznawania aromatów i szczepów w winach prostych, wyraźnych w smaku i zapachu, najlepiej tych typowych aromatycznie dla miejsca pochodzenia, lub jeszcze lepiej jednoszczepowych, bazujących na odmianach popularnych lub charakterystycznych, takich jak Muscat, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Gewurztraminer, Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot i Pinot Noir.

Rodzaje degustacji

Ze względu na rodzaje, degustacje dzielimy na:

  • poziome, podczas których ocenia się jeden rocznik różnych gatunków win
  • pionowe, w których ocenie poddaje się różne roczniki tego samego gatunku wina
  • „w ciemno”, gdy ocenia się różne gatunki wina w ponumerowanych butelkach osłoniętych „skarpetami” lub z zakrytymi w inny sposób elementami zewnętrznymi butelek.

Kieliszek degustacyjny INAO

Zaakceptowany przez International Standards Organization (ISO), został skonstruowany przez francuski instytut INAO, czyli Instytut National d’Appellation d’Origine. Jego pojemność wynosi 215 ml., a poszczególne jego parametry, takie jak wysokość czaszy, długość nóżki, średnica najwęższego i najszerszego punktu czaszy oraz średnica wylotu, zostały w nim precyzyjnie wyliczone i zaprojektowane tak, by można było kieliszek pewnie trzymać, a wino jak najdokładniej obejrzeć, natlenić, powąchać i spróbować.
 
W czasie degustacji, kieliszek powinno wypełnić się winem standardową porcją degustacyjną, jaką jest 70 ml. Kieliszek do wina trzyma się za nóżkę, aby dłonią nie podgrzewać czaszy kieliszka i wina w nim się znajdującego. Wino nie powinno nagrzewać się szybko i do wysokiej temperatury, a ludzka dłoń jest dla wina za ciepła. Nowo podane kieliszki degustacyjne trzeba koniecznie opłukać wodą mineralną lub winem, które w danym kieliszku będzie degustowane pierwsze, gdyż może on być zakurzony lub pachnieć „mokrą tekturą”, nutą pochodzącą z przechowywania w kartonowym pudełku, a także zapachami z miejsca, w którym kieliszki stały przed podaniem, np. chemią gospodarczą używaną do czyszczenia mebli.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.