Etapy degustacji
Porady
18.01.2010

Etapy degustacji

Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Degustację ze względu na kolejne różne zadania do wykonania, dzielimy na cztery etapy, z których każdy ma określić inną cechę wina. Kolejnymi ocenianymi elementami wina są: wygląd (oko), zapach (nos), smak (usta) i zakończenie (finał).

W tym artykule skupimy się na omówieniu czterech podstawowych etapów. Zapraszamy do lektury.

Etap pierwszy

Najmniej ważny i najmniej przyjemny etap degustacji, choć może nam dać pierwsze istotne informacje na temat ewentualnych wad lub wieku wina. Po pochyleniu kieliszka, najlepiej nad białym tłem, np. kartką papieru lub serwetą, ujawnia odcienie barwy, zwłaszcza na krawędzi, gdzie można odczytać wiek wina.

Etap drugi

Ponieważ cząsteczki odpowiedzialne za uwalnianie aromatów znajdują się tylko na powierzchni płynu, proces ten można znacznie przyspieszyć poprzez zakręcenie winem w kieliszku wypełnionym nie mniej więcej w jednej trzeciej. Pamiętajmy, że idealny kieliszek do degustacji wina zwęża się ku górze, dzięki czemu wino nie wylewa się, a aromaty wydostają się wąskim strumieniem, co powoduje ich koncentrację i mocniejszy wyraz.

Etap trzeci

Po nabraniu niewielkiej ilości wina do ust należy upewnić się, czy całe podniebienie i język ma kontakt z płynem, aby móc jak najlepiej ocenić wyczuwalne smaki. Sprawdzamy jak słodkie, kwaśne, gorzkie, taniczne, ekstraktywne, alkoholowe i (w przypadku win musujących) perliste jest wino.

Etap czwarty

To moment, żeby spróbować ocenić wino jako całość. Czy słodycz, kwasowość, alkohol, taniny i perlistość nie dominują nad którymś z pozostałych składników? Czy słodycz była zrównoważona kwasowością, czy alkohol nie był zbyt wysoki do masy wina? W winie idealnym wszystkie te elementy powinny się równoważyć. Ostatnim ważnym wskaźnikiem jakości, jest długość wina, czyli trwałość posmaku, jaki wino pozostawia po jego połknięciu.