Proces winifikacji
Wiedza o winie
08.02.2010

Proces winifikacji

Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Winifikacją nazywamy proces tworzenia wina. Zależnie od miejsca produkcji win i idei winiarza, jest różnorodna i niewiele spraw z nią związanych jest kategorycznych i absolutnych, większość natomiast wymaga szczegółowego i precyzyjnego poznania.

Znamy różne metody winifikacji, które stosuje się zależnie od szczepu winogron oraz typu wina, jakie winiarz chce uzyskać.

Odszypułkowanie

Do wykonania używa się specjalnego młynka, wyglądem przypominającego poziomo ułożony walec, wewnątrz którego zespół śmigieł osadzonych na jednej osi wiruje ze sporą prędkością, aby siła odśrodkowa mogła oderwać od szypułek grona, które następnie są dzięki niej wyrzucane na zewnątrz. Oczywiście nie wszystkie szypułki da się w ten sposób usunąć, jednak ilość pozostających jest tak znikoma, że ma to niewielki lub żaden wpływ na jakość wina.

Rozdrabnianie

Polegające na przetransportowaniu gron do obracających się walców. Grona zostają zamienione w miazgę, w której skład wchodzą skórki, pestki, miąższ i sok, który poprawnie nazywamy moszczem.

Siarkowanie

Kontrolowanie wina i gron poprzez dwutlenek siarki, który jest w stanie powstrzymać rozwój bakterii lub enzymów pleśni w gronach, a jednocześnie są bardzo pomocne przy powstrzymywaniu przedwczesnego lub nadmiernego rozwoju drożdży. Ilość użytego dwutlenku siarki zależy od stanu winogron, temperatury otoczenia w czasie transportu z winnicy i szybkości fermentacji alkoholowej. Ostatnim etapem użycia siarki jest butelkowanie, gdy dodaje się ją, jako zabezpieczenie wina przed rozwojem bakterii. Co ważne, ilości związków siarki w winie mają wartości nie większe niż te, które odnajdziemy w rodzynkach.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?