Południowy Zachód Francji
Wiedza o winie
24.10.2013

Południowy Zachód Francji

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Sud-Ouest kryje w sobie tak dużą liczbę ciekawych, mocno od siebie różnych gron i win o nowych dla pasjonata wina nazwach, że zapamiętanie ich wszystkich na pewno jest zadaniem dla ludzi ambitnych.

Wystarczy wymienić choćby te najbardziej rozpoznawalne i poszukiwane przez konsumentów na całym świecie, czyli Cahors, Madiran i Jurancon. Każda z tych apelacji produkuje swoiste dla siebie wina, często używając odmian typowych tylko dla siebie. Ciężkie, cieliste i ciemne w smaku Malbec rządzi winami Cahors, twardy, długowieczny, poziomkowo-korzenny Annat daje wina Madiran, a cytrusowo-woskowy Petit Manseng potrafi dawać jedne z najlepszych na świecie win słodkich z późnego zbioru. Pamiętając o tym regionie, nie sposób nie wspomnieć o jego najbardziej rozsławionym trunku, którym jest Armagnac. Ten największy konkurent koniaku, potrafi urzec słodyczą swoich smaków, ale jeszcze bardziej lekkością i świeżością, której przeważnie jego kuzynowi aż tak nie udaje się osiągnąć.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?