Południowy Zachód Francji
Wiedza o winie
24.10.2013

Południowy Zachód Francji

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Sud-Ouest kryje w sobie tak dużą liczbę ciekawych, mocno od siebie różnych gron i win o nowych dla pasjonata wina nazwach, że zapamiętanie ich wszystkich na pewno jest zadaniem dla ludzi ambitnych.

Wystarczy wymienić choćby te najbardziej rozpoznawalne i poszukiwane przez konsumentów na całym świecie, czyli Cahors, Madiran i Jurancon. Każda z tych apelacji produkuje swoiste dla siebie wina, często używając odmian typowych tylko dla siebie. Ciężkie, cieliste i ciemne w smaku Malbec rządzi winami Cahors, twardy, długowieczny, poziomkowo-korzenny Annat daje wina Madiran, a cytrusowo-woskowy Petit Manseng potrafi dawać jedne z najlepszych na świecie win słodkich z późnego zbioru. Pamiętając o tym regionie, nie sposób nie wspomnieć o jego najbardziej rozsławionym trunku, którym jest Armagnac. Ten największy konkurent koniaku, potrafi urzec słodyczą swoich smaków, ale jeszcze bardziej lekkością i świeżością, której przeważnie jego kuzynowi aż tak nie udaje się osiągnąć.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.