Navarra

0/10

Leżąca na północny-wschód od Rioja, Nawarra, przez wieki była dostawcą gron i win dla bogatszych producentów lub spółdzielni wielkiego sąsiada, sama skupiając się na produkcji lekkich i łagodnych w smaku win z wszechobecnego tu szczepu Garnacha.

Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem nowych inwestycji bogatszych i lokalnych winiarzy, a także coraz większym wykorzystywaniem dumy Hiszpanii – Tempranillo. Pojawiło się wiele nowych projektów, których wina, będące efektem łączenia Tampranillo i szczepów francuskich, a także starzenia w barriques, zaczęły być dostrzegane na rynkach innych krajów. Jednak pomimo wszystkich zmian, Nawarra cały czas słynie ze smacznych win różowych i czerwonych, lecz o znacznie wyższej jakości niż to miało miejsce w przeszłości, a kolejną ich zaletą wciąż jest niewygórowana cena, jaką winiarze każą sobie płacić za ich wyroby.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?