Pfalz

0/10

Sąsiadujący z Rheingau Palatynat od dawien dawna słynął z różnorodności win, przede wszystkim białych. W odróżnieniu od innych znanych regionów, znajdziemy tu wiele odmian, które ze względu na panujący tu klimat, podłoże i styl winiarstwa, dają wina gładkie, pełne smaku, o dobrym poziomie alkoholu, a przede wszystkim aromatyczne.

Najważniejszą odmianą jest Riesling, którego Pfalz jest drugim producentem w Niemczech, a zaraz po nim Muller-Thurgau, Weissburgunder (Pinot Blanc), Sylvaner, Muscat i krzyżówki Kerner i Scheurebe, chętnie wykorzystywane do uzupełniania lub zastępowania Rieslinga w winach codziennych. W ostatnich latach odnotowuje się duży przyrost nasadzeń rodzimego szczepu czerwonego, czyli Dornfeldera, który może poszczycić się czerwonym miąższem, jak i skórką. Jego wina charakteryzują się ładną, rubinową barwą, niezbyt twardymi taninami i przyjemnym, owocowym smakiem.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?