Oznaczenia swoiste dla danego kraju
Wiedza o winie
04.02.2010

Oznaczenia swoiste dla danego kraju

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Oprócz ogólnych oznaczeń, na etykietach znajdziemy też takie określenia, które są swoiste tylko dla danego kraju i dostarczają dodatkowych informacji o jakości wina, a tym samym są pomocne jeśli chcemy wybrać najlepsze wino.

Poniżej lista dodatkowych oznaczeń, które można spotkać na etykieta win.

Jak wybrać najlepsze wino francuskie - dodatkowe oznaczenia na etykietach francuskich

We Francji istnieją jeszcze klasyfikacje „Cru”, różniące się modelem zależnie od regionu, w którym są używane:

  • w Alzacji spotkamy pojęcie „Grand Cru” oznaczające winnicę najlepszej jakości wystawy, składu gleby i mezoklimatu;
  • w Burgundii oprócz pojęcia „Grand Cru” spotkamy jeszcze oznaczenie „Premier Cru” (1-er Cru), będące niższą klasyfikacją od tej pierwszej;
  • w Bordeaux znajdujemy „Grand Cru” stopniowane zależnie od apelacji, nawet od „1-er Grand Cru” do „5-eme Grand Cru” jak mamy do czynienia w Medoc.

Jak wybrać najlepsze wino hiszpańskie - dodatkowe oznaczenia na etykietach hiszpańskich

Czytając etykietę wina hiszpańskiego możemy odnaleźć oznaczenia, będące jednocześnie informacją o czasie dojrzewania wina przed wypuszczeniem na rynek, ale jednocześnie podniesionych minimalnych wymagań dotyczących jakości gron i wina, np. zawartości cukru w gronach lub poziomu alkoholu w winie. Takimi oznaczeniami są: joven, roble, semicrianza, crianza, reserva i gran reserva. Zależnie od regionu ich występowanie lub wymagania mogą się zmieniać. Dla Roja, pierwszej apelacji DOCa w Hiszpanii, te limity są podniesione i wynoszą odpowiednio w stosunku beczka/butelka:

  • dla semicrianza 6 mies. + 6 mies.
  • dla crianza 1 rok + 1 rok
  • dla reserva 1 rok + 2 lata
  • dla gran reseva 2 lata + 3 lata.

Jak wybrać najlepsze wino niemieckie - dodatkowe oznaczenia na etykietach niemieckich

W Niemczech wina Qualitatswein mit Pradikatt są dodatkowo stopniowane wg naturalnej zawartości cukrów i kwasów, uzależnionych od stanu fizjologicznego gron lub momentu dokonania ich zbiorów. Rozpoczynając od najniższej zawartości cukru, klasyfikacja wygląda następująco: Kabinett, Spatlese, Auslese, Beerenauslese (BA), Eiswein, Trockenbeerenauslese (TBA).

Jak wybrać najlepsze wino włoskie - dodatkowe oznaczenia na etykietach włoskich

Na etykietach włoskich win jakościowych odnajdziemy określenia, które są dodatkową informacją lub wskazówką na temat ich wyższej jakości lub precyzyjniej podanego miejsca pochodzenia w ramach apelacji. Takimi oznaczeniami są:

  • Classico – oznacza pochodzenie gron i wina z najważniejszej z historycznego punktu widzenia części terytorialnej danej apelacji. Oznacza również często wyższe standardy wymagań dla wina lub gron;
  • Riserva – oznacza wino, które zostało przechowane w beczkach przez winiarza przed wypuszczeniem na rynek dłużej niż wino bez tego oznaczenia, ale przeważnie także wyższe wymagania dla jakości gron lub parametrów wina, jak np. minimalny poziom alkoholu;
  • Superiore – oznacza przede wszystkim wyższe wymagania jakościowe stawiane gronom i winu jako produktowi gotowemu. Ale może też zawierać w tych wymaganiach minimalny czas leżakowania przed sprzedażą, choć niekoniecznie w beczkach.

Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?