Nowa Zelandia: Kim i Erica Crawford oraz Anthony Walkenhorst

Nowa Zelandia: Kim i Erica Crawford oraz Anthony Walkenhorst

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Założycielami firmy Kim Crawford Wines są Kim i Erika Crawford - wyjątkowe małżeństwo, które połączyła wspólna pasja do wina. Poznaj historię założycieli jednej z najbardziej cenionych winiarni w Nowej Zelandii. 

Anthony Walkenhorst jest natomiast głównym winiarzem, którego praca jest nieodłączną częścią sukcesu cenionych na całym świecie nowozelandzkich win, które rocznik po roczniku słyną ze swej niezmiennie najwyższej jakości.

Kim Crawford - Współzałożyciel

Kim Crawford dorastał w regionie Waikato, znajdującym się na nowozelandzkiej Wyspie Północnej. Ukończywszy studia w 1983 roku jak wielu innych absolwentów zastanawiał się jak wykorzystać zdobytą wiedzę w tworzeniu ciekawej i atrakcyjnej kariery zawodowej. Inspiracją stała się podpowiedź jednego z jego wykładowców, który poradził mu by przyjrzał się początkującej nowozelandzkiej branży winiarskiej – co okazało się strzałem w dziesiątkę! Reszta jak Kim sam mówi „jest historią”.  Lata 80 i 90 w Nowej Zelandii były czasem rewolucji i wielkich zmian w winiarstwie. Zaczęto sadzić nowe odmiany winorośli m.in. Sauvignon Blanc, Riesling czy Chardonnay. Bez wapienia istniał wówczas ogromny potencjał by tworzyć coś więcej niż sherry, pomimo to niewielu wówczas domyślało się jak wielki postęp i rozwój nastąpi w nowozelandzkiej branży winiarskiej. Kim niezłomnie realizował jasno wyznaczony cel tj. tworzyć wysokiej jakości wina z różnych szczepów winorośli, uprawianych w najlepszych nowozelandzkich regionach winiarskich i oznaczać je etykietą Kim Crawford.

Erica Crawford – Współzałożycielka

Zaangażowanie w pracę nad „nowym dzieckiem” czyli zaistnieniem w branży winiarskiej zmieniło plany zawodowe Eryki, polegające na rozpoczęciu kariery na niemieckim rynku farmaceutycznym. Zamiast tego jej ścieżka zawodowa skupiła się na marketingu win z Nowej Zelandii. Posiadając bogate zasoby wiedzy z dziedziny marketingu, Erica umiała zidentyfikować luki i wykorzystywać szanse na nowozelandzkim rynku win. Ponadto osobiście próbowała i degustowała próbki win. Intuicja mówiła jej, że polegając na swoim podniebieniu i dobrym guście wina Kim Crawford trafią do kubków smakowych miłośników win z całego świata.

Historia

Początkowo Kim miał pracować w domu i przez kilka klat prowadzić konsultacje i doradztwo w dziedzinie winiarstwa. Jednak przyjęty scenariusz szybko uległ zmianie, wspólnie z żoną postanowili stworzyć swoją własna markę win i zaangażować się w projekt, który jednocześnie pozwoli im na wychowywanie swoich pociech, dziewczynki Pii i jej młodszego brata Rory’ego. W ten właśnie sposób narodziła się firma Kim Crawford Wines, która w 1996 r. wprowadziła na rynek własną markę. Założyciele Kim Crawford Wines wspominają, że na początku przedsięwzięcia nie mieli ani winnicy ani winiarni lecz idee i mnóstwo energii. Początkowo Kim dbał o najwyższą jakość win w butelkach oznaczonych  etykietą Kim Crawford. Erika natomiast zarządzała firmą, zdobywała nowe rynki oraz budowała tożsamość, świadomość i rozpoznawalność nowozelandzkiej marki win.

Anthony Walkenhorst – Główny winiarz w firmie Kim Crawford

Anthony dołączył do zespołu Kim Crawford w 2005 r. Jego kariera motywowana jest prawdziwą pasją do wina, która zrodziła się dzięki ciężkiej pracy i poprzez zdobyte doświadczenie m.in. w winnicach i winiarniach Australii. Anthony posiada tytuł ”First Class Honours Bachelor of Agricultural Science” wiodącego australijskiego Instytutu ds. Enologii i Upraw winorośli. Starając się poznać wszystkich aspekty związane z winem, kontynuował swoją naukę podczas podróży po winnicach Australii, USA i Kanady, odwiedzając regiony Napa Valley, Ontario i Barossa Valley, gdzie uczestniczył w winobraniu i procesach winifikacji. Gdy na horyzoncie pojawiła się szansa pracy w Nowej Zelandii w zespole Kim Crawford cieszącego się wówczas uznaną marką wina i niepopularną jeszcze w Marlborough odmianą Sauvignon Blanc postanowił podjąć nowe wyzwanie. Już pierwsze zbiory okazały się wielkim sukcesem, Kim Crawford zdobył Trofeum Sauvignon Blanc na Air New Zeland Wine Awards. Antony zakochał się w Nowej Zelandii i firmie Kim Crawford, a praca przy produkcji win przynosi mu ogromną satysfakcje gdyż pozwala łączyć kreatywność z nauką.

Źródło: http://www.kimcrawfordwines.co.nz/


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.