Murcia

8/10

Wciśnięta pomiędzy Walencję, Andaluzję i La Manchę, Murcja, to nowa gwiazda winiarstwa hiszpańskiego, chowająca w swoim wnętrzu trzy dynamicznie rozwijające się, podnoszące jakość i utrwalające charakter swoich win apelacje Denominacion de Origen: Bullas, Jumilla i Yecla.

Winnice tych apelacji pokrywają łącznie ok. 60 tysięcy hektarów ziemi, a najczęściej sadzoną odmianą czerwoną jest Monastrell, który przywędrował tu z Francji jako Mourvedre. Drugie skrzypce grają tu inne szczepy pochodzenia francuskiego: Garnacha, Syrah i Cabernet Sauvignon, pomiędzy które wciska się jeszcze rodzime Tempranillo, nazywane tu Cencibel. Czerwone wina Murcji są zazwyczaj dobrze zbudowane, bogate w smaku i mocno alkoholowe. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi. Głównymi rozgrywającymi są tu rodzime szczepy Pedro Ximenez, Airen i Merseguera, a ich wina, zazwyczaj dość mało aromatyczne i rześkie, są dedykowane do konsumpcji w towarzystwie codziennego posiłku.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?